Zoję i Leę, córki reżyserki łączy mocna siostrzana więź. Wspólny świat dziewczynek podgląda kamera ich mamy Jaśminy Wójcik, której udało się uchwycić pełne ciekawości, dziecięcej beztroski i nieskrepowany hierarchią i ograniczeniami dorosłych świat.
- Ciekawość to coś, co każdy z nas posiada. Dla mnie jest czymś bardzo pozytywnym, czymś co pcha nas do przodu, do bycia w jakimś ruchu, w ciągłym dowiadywaniu się - mówi Jaśmina Wójcik w rozmowie z Kasią Dydo. - Brak ciekawości wiąże się z brakiem chęci do zadawania pytań, a przez to nie rozwijamy się. Dla mnie brak ciekawości to trudny moment do wyobrażenia.
Jaśmina Wójcik przyznaje, że jej córki niezwykle ją fascynują, ich podejście do świata ich ciekawość, ciągłe zadawanie pytań jest pasjonujące. Jako jedynaczka, ma też niepowtarzalną okazję do obserwacji świata rodzeństwa. Przyznaje jednak, że film wcale nie miał być o jej córkach. W procesie jego powstawała artystka zrealizowała wiele warsztatów dla dzieci z przeróżnych środowisk. Chciała opowiedzieć o pracy z dziećmi w edukacji poza systemowej, która podąża za dziećmi. Bała się też opowiadać o świecie tak bliskich sobie osób - obawiała się braku obiektywności. Ten lęk pomogła jej okiełznać obecność w ekipie dokumentu Anny Garncarczyk, odpowiedzialnej za montaż produkcji, która czuwała nad spójnością obrazu.
Oś filmowej opowieści stanowi książka Janusza Korczaka "Król Maciuś Pierwszy", której w kółko słuchały córki reżyserki, a nie jest to książka z happy endem.
- Dzieciństwo nie jest niewinne. Nigdy nie było, nie jest, nie będzie - mówi Jaśmina Wójcik. - Współczesność też jest trudna i dla mnie - dorosłej i dla dzieci. Mam tu na myśli i anomalie pogodowe i sytuacje polityczne. Od tego nie ma ucieczki. Dzieci to czują - przecież nie żyją w bańce, do której nic nie dociera.
Czytaj także:
Film stawia wiele pytań. Czy możemy jasno określić, kiedy kończy się dzieciństwo a zaczyna dorosłość? Czy dorośli pamiętają, jak to jest być dzieckiem? Czy wraz z dorosłością nie tracimy bezpowrotnie pewnej formy wrażliwości? A co najważniejsze – czego mogą nauczyć nas dzieci, jeśli wsłuchamy się w ich słowa?
Światowa premiera filmu "Król Maciuś Pierwszy" będzie miała miejce na festiwalu Hot Docs w Toronto, polska zaś 11 maja w Warszawie na festiwalu Millenium Docs Against Gravity. W kolejnych dniach maja będzie prezentowany w innych festiwalowych miastach.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gościni: Jaśmina Wójcik (reżyserka filmu dokumentalnego "Król Maciuś Pierwszy")
Data emisji: 21.04.2025
Godzina emisja: 19.13
pj