"Banksy. Nie ma jak domu" - hołd dla sztuki Banksy’ego i wnikliwy obraz artysty, znanego z faktu, że nic o nim nie wiadomo.
5 października 2011 r. w krakowskim klubie Pauza (Floriańska 18) polska premiera książki Steve’a Wrighta "Banksy. Nie ma jak w domu".
Steve Wright, opisuje początki kariery Banksy’ego w kontekście miasta, w którym rozpoczął swoją działalność - Bristolu. Tłumaczy, dlaczego jego twórczość ma tak duży wpływ na kulturę, przygląda się celom, jakie Banksy stawia swojej działalności, i temu, w jaki sposób je wyraża, używając ciętego języka i wykazując ludzkie podejście do problemów.
Autor śledzi ścieżkę kształtowania się Banksy’ego począwszy od jego korzeni leżących w zadziwiająco bogatej tradycji bristolskiego graffiti i muzyki. Opowiada historię widzianą oczami kluczowych postaci (3D, Inkie, John Nation), które wywodzą się z małego miasta, ale udało im się osiągnąć sukces na arenie międzynarodowej.
"Nie ma jak w domu" jest najobszerniejszą pozycją opowiadającą o początkach sztuki Banksy’ego. Zawiera ponad 100 zdjęć jego bristolskich prac, z których część nie została nigdy wcześniej opublikowana, jak również zdjęcia samego Banksy’ego przy pracy.
Polskie wydanie książki wzbogacono o posłowie, zatytułowane: "Rycerz w srebrnej zbroi czy cyniczny gracz? A może miś z koktajlem Mołotowa?". Autorem tekstu jest dr Kamila Kamińska, specjalistka od pedagogiki miasta, street workingu i kultury graffiti.
Premiera książki odbędzie się podczas cyklicznego wydarzenia organizowanego przez Pauzę – StreetFighters. Projekt Street Fighters to inspirująca konfrontacja pomiędzy live actem czyli malowaniem na żywo a dźwiękiem. Konfrontacja ta ma oczywiście charakter umowny, nie ma przegranych ani zwycięzców. Nie jest tajemnicą, że najlepiej tworzy się przy dobrej muzyce. Pierwsza edycja odbyła się 26 stycznia 2011 roku a ogromne zainteresowanie przedsięwzięciem sprawiło, że cyklicznie odbywają się kolejne edycje. Pomysłodawcą projektu jest Nawer - artysta, graffiti, architekt i designer tworzący głównie w przestrzeni miejskiej.
Steve Wright jest redaktorem działu kulturalnego Venue Magazine. W swojej książce ujawnia korzenie Banksy’ego, ale ten jest jak duch. Kiedy już mamy wrażenie, że złapaliśmy go za ramię, w ręku zostaje nam tylko skrawek ubrania a w oddali słychać śmiech. Pewne jest jedno: gdzieś na świecie, być może w tej chwili, być może za chwil kilka, Banksy znowu coś zmaluje.
Sine qua non – Wydawnictwo Sine Qua Non powstało w połowie 2010 roku. Ideą, która przyświecała założycielom jest publikowanie książek “z pasją”. Dla jednych pasją jest piłka nożna, dla innych film, trzeci interesuje się sztuką współczesną a jeszcze kolejny po prostu literaturą. Jednak każdy z nich ma możliwość dzielić się swoją pasją właśnie poprzez książkę.
W oparciu o te założenia działa Sine Qua Non. Wśród pozycji, które ukazały się nakładem wydawnictwa można znaleźć książki o piłce nożnej, sztuce współczesnej, serialowe oraz inne, które są realizacją pasji.
Nie ma jak w domu
Home Sweet Home
Autor: Steve Wright
Wydanie oryginalne: kwiecień 2009
Wydanie polskie: październik 2011
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Ilość stron: 112 (kolorowe zdjęcia)
Premiera w Polsce: 5 października 2011
Książka pod patronatem Czwórki