- Prawo autorskie to zespół praw, który chroni autora i jego dzieło, przy czym autorem jest każdy, kto stworzy utwór, zaś utworem jest każdy wytwór człowieka – definiował w Czwórce kluczowe dla poruszanego tematu pojęcie Andrzej Kuśmierczyk ze stowarzyszenia ZAIKS.
Utworem – jak wyjaśniał nasz ekspert – możemy nazwać takie przejawy ludzkiej działalności, które są oryginalne, mają indywidualny charakter i są ustalone w jakiejś postaci. – Może to być słowo wypowiedziane w obecności kilku osób, które je usłyszały i potrafią powiedzieć, o co w nim chodziło – mówił gość Justyny Dżbik.
Utwory są objęte ochroną w momencie swojego ustalenia co do treści, niezależnie od rejestrowania ich gdziekolwiek. Choć ten ostatni fakt może pomóc twórcy w przypadku ewentualnego konfliktu z osobami roszczącymi sobie do niego prawa.
Więcej na temat rodzajów praw autorskich i tego czym są pozostające z nimi we współzależności prawa pokrewne w dźwięku w boksie "Posłuchaj".
Audycji dotyczących praw autorskich będzie można słuchać na antenie Czwórki od 20 grudnia przez 12 tygodni w każdy wtorek o 13:00. Cykl został przygotowany we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.
bch