Powstała pierwsza w Polsce antologia komiksu kobiecego

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2012 14:48
- Ten album pokazuje, że pojęcie komiksu kobiecego funkcjonuje tylko jako określenie płci autorki, a nie jego tematyki – opowiadał w Czwórce Paweł Timofiejuk, szef Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego.
Audio
  • Paweł Timofiejuk o antologii "Polski komiks kobiecy"

- Panie nie mają łatwo na scenie komiksowej, bo to środowisko zdominowane przez mężczyzn – mówił w Czwórce Timofiejuk. Komiksy nie tylko najczęściej tworzone są przez panów, ale są też chętniej przez nich czytane. Wyjątkiem jest manga, która większą popularnością cieszy się u pań. Mimo to, w antologii „Polski komiks kobiecy”, na ponad 300 stronach, Kindze Kuczyńskiej udało się zgromadzić prace aż 40 autorek.

- Ta antologia jest dodatkiem do pracy naukowej poświęconej komiksowi tworzonemu przez kobiety – opowiadał gość „Stacji kultura”. Najwięcej miejsca zostało poświęcone w niej współczesności – temu co działo się po 1989 roku, ale historia komiksu kobiecego sięga aż do lat 30. XX wieku. Zaprezentowane zostały sylwetki najważniejszych autorek tworzących od lat 90., takich jak Agata Nowicka, Aleksandra Spanowicz, Sylwia Restecka i Joanna Sanecka, czy Joanna Karpowicz, przybliżony został rynek współczesny, w tym komiks feministyczny i internetowy.

Więcej na temat albumu w nagraniu audycji.

Paweł
Paweł Timofiejuk / fot. Wojciech Kusiński

bch

Zobacz więcej na temat: POLSKA
Czytaj także

Grzegorz Rosiński: nowe pokolenie nosi nawet "thorgalowe" imiona

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2012 13:59
- Dziś dzieci podbierają stare zeszyty"Thorgala" swoim rodzicom - zdradza rysownik komiksów i twórca tego legendarnego bohatera, Grzegorz Rosiński w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Habibi". Komiks wielowątkowy

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2012 14:52
Przez 8 lat, na 627 stronach Amerykanin Craig Thompson stworzył własną arabską baśń ludową. Krytycy uznali jego powieść za dzieło sztuki. W poniedziałek "Habibi" trafi do naszych księgarni. Dowiedz się dlaczego warto po nią sięgnąć!
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Polski komiks jest biedny dlatego, że wystartował za późno"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2012 18:02
We Francji czytanie komiksów, to jeden z najczęstszych sposobów spędzania wolnego czasu. Czołowi twórcy gatunku cieszą się tam prestiżem nie mniejszym, niż poczytni pisarze. Tymczasem w Polsce nowe komiksy osiągają sprzedaż sięgającą ledwie kilkuset sztuk, a ich czytelnicy traktowani są z lekceważeniem.
rozwiń zwiń