Jesteś kolekcjonerem? - kupuj Szlagę, Bąkowskiego i Polskę

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2012 16:07
Szefowie najważniejszych polskich galerii przydzielili punkty młodym polskim artystom. Dzięki temu powstał Kompas Młodej Sztuki, który wiele ułatwia kolekcjonerom.
Audio
  • Piotr Cegłowski opowiada o Kompasie Młodej Sztuki

Szlaga, Bąkowski, Polska – to według szefów 81 publicznych i prywatnych galerii najgorętsze nazwiska na rynku młodej polskiej sztuki. Artyści znaleźli się w czołówce rankingu Kompas Młodej Sztuki 2012.

Kompas Młodej Sztuki to ranking polskich artystów wizualnych przed 35 rokiem życia. Co dwa lata na podstawie typowań polskich galerii powstaje lista najlepiej rokujących twórców. - Kompas Młodej Sztuki, podobnie jak Kompas Sztuki, jest rankingiem, który porządkuje sytuację na rynku sztuki współczesnej w Polsce. Powstał bo nie było w Polsce podobnego rankingu, a kolekcjonerzy często nie wiedzą, jak kupować sztukę, którzy artyści są ważniejsi, co się w życiu artystów dzieje i jak ocenia ich rynek - mówi Piotr Cegłowski, współtwórca Kompasu, kolekcjoner. - Razem z Kamą Zboralską zaproponowaliśmy polskiemu rynkowi taki ranking.
Listę najlepszych artystów tworzą szefowie wybranych polskich galerii. Punkty przyznawane są artystom za zasługi: wystawy, publikacje.
- Jeśli mowa o czołówce Kompasu Sztuki, pierwszych 30 nazwisk, to są artyści, którzy bez trudu sprzedają swoje prace, w różnych cenach - mówi Cegłowski.
Obraz artysty z pierwszej trzydziestki może kosztować kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych i nie jest to związane z lisa rankingową.
Jak dziś wygląda droga kariery młodego polskiego artysty, czy kupując prace artystów z pierwszej trzydziestki Kompasu możemy zarobić dowiesz się słuchając załączonej audycji Kasi Dydo "Stacja Kultura".


(pj)

Zobacz więcej na temat: SZTUKA POLSKA Kasia Dydo
Czytaj także

Świat w obiektywie kobiet

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2008 09:14
Na tę wystawę musieliśmy się kiedyś doczekać. Po kilku latach zbierania materiałów udało się - zapomniane, polskie fotografki zostały odkryte na nowo. Wszystko to dzięki wystawie "Dokumentalistki - polskie fotografki XX wieku", którą do 18 maja oglądać można w warszawskiej Zachęcie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Artysta zbyt kontrowersyjny

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2009 11:20
"Zbigniew Libera. Prace 1982-2008" pod takim tytułem warszawska Zachęta przygotowała pierwszą w Polsce, drugą na świecie, retrospektywną wystawę prac czołowego artysty polskiej sztuki krytycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co zyskujemy inwestując w kulturę?

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2012 15:31
Jak ktoś kupił parę lat temu prostego Nikifora, to teraz jest bogaty – mówi Elżbieta Mączyńska prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
rozwiń zwiń