Chutnik i Bator - pisarki, które kochają swoje bohaterki

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 17:00
Sylwia Chutnik i Joanna Bator - wczoraj te autorki zostały nominowane do nagrody Nike, dziś ekspertki z Bibliocreatio, tłumaczą dlaczego warto sięgnąć po książki z ich dorobku.
Audio
  • "Look na Book": Chutnik i Bator (Stacja Kultura/Czwórka)
Joanna Bator
Joanna BatorFoto: wikipedia.org/Hartmut Salmen/Goesseln

"Kieszonkowy atlas kobiet" to debiut literacki Sylwii Chutnik - kulturoznawczyni, działaczki społecznej i pisarki, która zdaniem krytyki ma "wyjątkowy literacki słuch i umiejętność portretowania ludzi z ogromna wrażliwością. Z tą opinią zgadza się Zosia Karaszewska z Bibliocreatio: - Mamy tutaj świetny język, bo Chutnik jest mistrzynią w operowaniu żargonem miejskim. Mamy też pełnokrwistych bohaterów, nieco wykluczonych, pozostających na marginesie, ale jednak wrażliwych. Mamy wreszcie miejską traumę i opowieść o naznaczeniu, ale nie podaną wprost tylko przy użyciu dużej dawki ironii.

Książka ukazała się w 2008 roku, a autorka została za nią uhonorowana "Paszportem Polityki".

Rok później do księgarń trafiła "Piaskowa góra" Joanny Bator, która otrzymała nominacje do nagród Nike i Gdynia: - Książka pokazuje historię XX wieku z punktu widzenia czterech kobiet mieszkających w bloku w Wałbrzychu - opowiada Sylwia Stano. - Poznajemy więc rożne historie, różne punkty widzenia i mentalność małomiasteczkowej prowincji. I podobnie jak w przypadku Sylwii Chutnik, mamy tutaj do czynienia z żywym językiem, ironią, dystansem oraz fantastyczną galerią ludzkich osobowości.

W tym roku Sylwia Chutnik i Joanna Bator otrzymały nominacje do Nike za swoje najnowsze powieści: "Cwaniary" oraz "Ciemno, prawie noc".

Polecenia literackie w "Stacji Kultura" wydają ekspertki z Bibliocreatio. Nagranie z cyklu "Look na Book" dołączone jest do tekstu.

kul 

Zobacz więcej na temat: Czwórka KSIĄŻKA literatura
Czytaj także

Kobiety piszą dla kobiet: Ugrešić i Axelsson

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2013 12:47
Chorwacka autorka powieści i esejów oraz jedna z najsławniejszych dziś szwedzkich pisarek mierzą się z dość niewdzięcznym gatunkiem, czyli literaturą kobiecą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Arcydzieła literatury iberoamerykańskiej: Llosa i Márquez

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2013 14:15
Kolumbijczyk Garcia Márquez i Peruwiańczyk Vargas Llosa należą do grona najbardziej utytułowanych twórców literatury iberoamerykańskiej. W cyklu "CzytoCzytamto" prezentujemy dwie książki napisane przez dwóch noblistów: "Sto lat samotności" i "Ciotka Julia i skryba".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Książki-katedry: Włodzimierz Odojewski i Jaume Cabré

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2013 14:56
Polski "Doktor Żywago" oraz "książka, która przeżyje nas wszystkich" to propozycje ekspertek z Bibliocreatio na kolejny majowy weekend. Sprawdź, co warto przeczytać!
rozwiń zwiń