Salman Rushdie - pisarz wyklęty

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 14:20
Przez 13 lat żył pod stałą ochroną policji, bo wrogość skierowana przeciwko niemu nie ograniczała się tylko do słów. W cyklu literackim "Look na Book" prezentujemy sylwetkę Salmana Rushdiego, autora "Szatańskich wersetów".
Audio
  • "Look na Book": Salman Rushdie (Stacja Kultura/Czwórka)
Salman Rushdie, fragment okładki książki Joseph Anton. Autobiografia
Salman Rushdie, fragment okładki książki "Joseph Anton. Autobiografia" Foto: mat. prasowe

W 1988 roku Salman Rushdie wydał książkę, która na zawsze zmieniła jego życie. "Szatańskie wersety", powieść inspirowana biografią Mahometa, ściągnęła na pisarza fatwę - nakaz zobowiązujący każdego szyitę do zabicia Rushdiego.

- Jest to historia fikcyjnego proroka, a także historia powstania wielkiej monoteistycznej religii, jaką jest islam - mówi Sylwia Stano. - W każdym rozdziale, jak w szkatułce, znajdujemy kolejne legendy i mity. I świetnie się to wszystko czyta.

Ostatnio do polskich księgarń "Szatańskie wersety" trafiły w nowym wydaniu i tłumaczeniu Jerzego Kozłowskiego.

Look na Book - to warto czytać > > >

Po nałożeniu nań fatwy autor przez ponad dekadę ukrywał się pod pseudonimem Joseph Anton, a swoje życie z tamtego okresu opisał w autobiografii: - Książka ukazała się w ubiegłym roku i pokazuje jak fatwa zmieniła świat Rushdiego - opowiada Zosia Karaszewska. - Poznajmy historię wielkiej walki o wolność słowa i o to, żeby "Szatańskie wersety" były traktowane jak literatura.

Salman Rushdie  urodził się w 1947 roku w Indiach. Od czternastego roku życia mieszkał w Wielkiej Brytanii, potem także w Stanach Zjednoczonych. Jest absolwentem Cambridge. W 2007 roku królowa Elżbieta II nadała mu tytuł szlachecki.

Polecenia literackie w "Stacji Kultura" wydają ekspertki z Bibliocreatio. Nagranie z cyklu "Look na Book" dołączone jest do tekstu.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka KSIĄŻKA literatura
Czytaj także

Jaroslav Rudiš - pisarz środkowoeuropejski

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2013 12:00
Z Jaroslavem Rudišem rozmawiamy m.in. o jego dotychczasowej twórczości, debiutanckiej powieści "Nebe pod Berlinem" i najnowszej książce "Koniec Punku w Helsinkach".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pisać jak Scott Fitzgerald: "Czuła jest noc" i "Dobre wychowanie"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2013 14:40
Opowieści w stylu retro o romantycznych miłościach i niebezpiecznych związkach to pozycje idealne na długo wiosenny weekend. W cyklu "Look na Book" prezentujemy: "Dobre wychowanie" Amora Towlesa oraz "Czuła jest noc" Francisa Scotta Fitzgeralda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mark Hodder: lubię się zastanawiać jak by wyglądał świat, gdyby coś poszło inaczej

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2013 14:00
Mark Hodder urodził się, mieszkał w Londynie i pracował dla wszystkich tamtejszych mediów. 5 lat temu postanowił zmienić swoje życie. Przeprowadził się do Walencji, napisał pierwszą książkę i otrzymał za nią prestiżową Nagrodą Philipa K. Dicka.
rozwiń zwiń