WU-HAE: nie jesteśmy poetami, ale jesteśmy wyklęci

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2013 13:30
Ich nowa płyta "Poeci wyklęci" jest… pechowa. - Była, jest, i jeszcze przez jakiś czas będziemy dzierżyć pecha, który się do nas przyplątał na początku nagrań - śmieje Marcin "Bzyk" Nohucki, lider zespołu WU-HAE, w Czwórce.
Audio
  • Antoni Dębski i Marcin Nohucki z WU-HAE o pracy nad płytą "Poeci wyklęci" (Czwórka/Stacja Kultura)
Wu-Hae
Wu-HaeFoto: mat. prasowe

Muzyka na ostatniej płycie "Poeci wyklęci" jest, poza autorskimi tekstami muzyków, ilustracją wierszy m.in. Iredyńskiego, Grochowiaka, Wojaczka, oraz Bursy. Do współpracy WU-HAE zaprosili m.in. młodego pianistę jazzowego Pawła Kaczmarczyka, oraz wokalistkę Kaję Karapilos.

- Nie jesteśmy poetami, ale wyklęci jesteśmy na pewno - opowiada w Czwórce Nohucki, podczas nagrań odpowiedzialny za kompozycje utworów i linie wokalu. - Poza tym wydaje mi się, że przynajmniej częściowo mamy podobne życiorysy i życiowe doświadczenia, jak ci poeci. Na warsztat wzięliśmy głównie teksty powojenne, z lat 50, bo są piękne i prawdziwe. Zresztą dobra poezja nie dezaktualizuje się bez względu na to, ile czasu od jej stworzenia upłynęło.

Część utworów, napisana do ich własnych wierszy, przedstawia m.in. Nową Hutę. - Zależy nam na tym, by zmieniać wizerunek tej dzielnicy na bardziej pozytywny - mówi Nohucki.

Za aranże utworów odpowiedzialny był oraz Antoni Dębski, jazzman, basista. - Pozostali muzycy mieli miliony pomysłów, trzeba było je "przegrabić", selekcjonować - mówi w "Stacji Kultura". - Współpracę nad płytą "Poeci wyklęci" wspominam bardzo miło.

Jak wspominają muzycy, od zarejestrowania pierwszych tracków było już wiadomo, że ta płyta ma dziwną moc przynoszenia pecha. - W samym środku nagrań zostaliśmy wyrzuceni ze studia nagraniowego w krakowskiej Nowej Hucie, które zajmowaliśmy przez siedem lat - wspomina "Bzyk". - Wówczas zaczęło się pasmo nieszczęść, bo ślady musieliśmy rejestrować w miejscach, które niekoniecznie się do tego nadawały, np. moja kuchnia.

W owej kuchni powstała m.in. piosenka "Fiński nóż", a pianino, które możemy w niej usłyszeć nagrywane było, jak wspominają artyści "niedaleko lodówki". - Ale na przykład perkusję nagraliśmy w zajezdni tramwajowej w Łagiewnikach - mówi Nohucki. - Tramwaje dopingowały nas zza siatki. Ale wszystko da się zrobić.

Dzięki temu muzykom udało się uzyskać wyjątkowe, specyficzne brzmienie. - Jesteśmy z niej bardzo zadowoleni - przyznają muzycy.

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka MUZYKA płyta
Czytaj także

"Byłem polskim Eminemem, teraz robię polski Limp Bizkit"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2013 10:00
"Wspaniały widok na nic interesującego" to nowy album trójmiejskiego rapera, Buki, który przyznaje, że lubi tworzyć różne klimatycznie płyty
rozwiń zwiń
Czytaj także

Big Cyc: idziemy drogą anarchistycznego śmiechu

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 10:00
Od 25 lat stoją na scenie frontem, a czasami afrontem do publiczności. Mają swoich fanów i zaciętych przeciwników. Na najnowszej płycie zapewniają, że Big Cyc jest wiecznie żywy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fonovel: na "Różowym albumie" eksponujemy syntezatory

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 14:00
Śpiewający perkusista i przy okazji frontman zespołu - rzadko się zdarza by jeden muzyk łączył wszystkie te funkcje. W tym gronie znajdują się Phil Collins, Ringo Starr oraz... Radek Bolewski z grupy Fonovel. Pod koniec maja ukazał się najnowszy krążek zespołu.
rozwiń zwiń