Jak "trawnik przed Spodkiem" stał się cudem architektury?

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2016 13:40
- W plebiscycie Polska Architektura XXL nagradzamy nie największe, tylko najlepsze obiekt, które powstały w danym roku w Polsce, a potem prezentujemy je na wystawie - zapowiada Krzysztof Sołoducha z Grupy Sztuka Architektury.
Audio
  • Polska architektura zachwyca. Które obiekty najbardziej? (Stacja Kultura/Czwórka)
Gmach Międzynarodowego Centrum Kongresowego  o prostej, wyrazistej i jednoznacznej formie, wkomponowany jest w publiczną przestrzeń miasta. Łączy plac honorowy przed halą Spodka i najstarszą, historyczną częścią miasta o nazwie Bogucice.
Gmach Międzynarodowego Centrum Kongresowego o prostej, wyrazistej i jednoznacznej formie, wkomponowany jest w publiczną przestrzeń miasta. Łączy plac honorowy przed halą Spodka i najstarszą, historyczną częścią miasta o nazwie Bogucice.Foto: PAP/Andrzej Grygiel

W tym roku w gronie zwycięzców znalazło się m.in. Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach. - Dołączyło ono do Muzeum Śląskiego i NOSPR-u, które powstały w ramach Katowickiego Centrum Kultury, i musiało zmierzyć się z ikonicznym Spodkiem. Na szczęście architekci nie potraktowali serio tego wyzwania. Zachowali się skromnie i zrobili coś, co nazywamy "trawnikiem przed Spodkiem" - wyjaśnia gość Czwórki.

Wystawę oglądać można w Warszawie (2-9 września 2016, Centrum Łowicka), Sopocie, (15-22 września 2016, Sopoteka), Krakowie (13-20 października 2016, SARP Kraków), w Kielcach (10-17 listopada 2016 ID Kielce). Patronat nad wydarzeniem objęło Polskie Radio.

Jakie jeszcze obiekty znalazły się w finale plebiscytu Polska Architektura XXL i jakie trendy obowiązują w architekturze wnętrz - dowiesz się słuchając nagrania z audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Martyna Ogonek

Gość: Krzysztof Sołoducha (Grupa Sztuka Architektury)

Data emisji: 1.09.2016

Godzina emisji: 11.10

kul/pj

Czytaj także

Filip Springer. "Arogancja niszczy naszą przestrzeń"

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2016 13:31
- Architekci mają nam służyć. Budynki nie powstają po to, by je podziwiać, ale po to, żeby w nich spać, siedzieć, rozmawiać , jeść czy uczyć się - tłumaczy Filip Springer, autor reportaży i książek o architekturze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Metro w Dubaju, telewizja w Katarze. Polscy architekci budują świat

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2016 17:00
- Pracownia WWAA, która zaprojektowała polski pawilon na Expo w Szanghaju, teraz przygotowuje scenografię dla telewizji w Katarze, a studio WXCA zaprojektuje centrum kultury w Estonii - opowiada krytyczka architektury, Anna Cymer.
rozwiń zwiń