Retrokino. O liftingu arcydzieł polskiego kina

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2017 14:50
- Nasz przegląd pozwala dowiedzieć się czegoś więcej o polskim kinie lat 30. ubiegłego wieku oraz o... przyszłości - przekonuje Michał Pieńkowski z Filmoteki Narodowej. 
Audio
  • Retrokino, czyli Iluzjon Filmoteki Narodowej w Warszawie prezentuje arcydzieła polskiego kina (Stacja Kultura/Czwórka)
Na zdjęciu Aleksander Żabczyński - jedna z gwiazd przedwojennego kina
Na zdjęciu Aleksander Żabczyński - jedna z gwiazd przedwojennego kinaFoto: PAP

W programie pokazów jest m.in. film "Fredek uszczęśliwia świat". - To bardzo nowatorska komedia z 1936 roku o wynalazcy telefonowizora, czyli czegoś na kształt dzisiejszego Skype z najsłynniejszą polską tancerką Lodą Halamą w jednej z ról głównych - tłumaczy rozmówca Kai Zemły.

Czytaj także
eugeniusz bodo 1200.jpg
XX-lecie międzywojenne. "Pumpy, boby, gwiazdy kina"

Odnowione cyfrowo filmy oglądać można w Iluzjonie Filmoteki Narodowej w Warszawie - w każdą niedzielę o godz. 16.00 - do listopada 2017 roku. W audycji sprawdzamy, na czym polega projekt "Nitrofilm", którego celem była konserwacja i cyfryzacja bezcennych zabytków polskiej kinematografii, jakie tytułu dostaną "nowe" życie i dlaczego każdy przedwojenny film zniszczony jest inaczej? Zapraszamy do wysłuchania materiału Kai Zemły

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Anna Hardej

Data emisji: 4.07.2017

Godzina emisji: 11.47

kul/jsz

Czytaj także

Magnus von Horn: ciekawią mnie ekstremalne sytuacje

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 14:01
- A także to, jak ludzie w takich krańcowych momentach odnajdują się - mówił reżyser w rozmowie z Kają Zemłą przy okazji spotkania poświęconego jego twórczości w Narodowym Instytucie Audiowizualnym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kino patriotyczne. "Chodzi przede wszystkim o treść"

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2017 14:54
- Trudno skondensować i skrystalizować definicję filmu patriotycznego. Zależy ona na przykład od tego, czy mamy do czynienia z krytykami z opcji prawicowej, albo lewicowej. Czy na przykład patriotycznym nie może być film, który w pozytywnym świetle przedstawia współczesną Polskę? - zastanawiał się w Stacji Kultura Jakub Koisz, niezależny krytyk filmowy.
rozwiń zwiń