Jakub Koisz Czy film patriotyczny może być finansowany przez zagraniczny kapitał? Czy pomiędzy tym, co "nasze" i "patriotyczne" należy stawiać znak równości?
Pole do dyskusji nad tym, jakie filmy są patriotyczne, a jakie nie, jest bardzo szerokie. - To jest worek bez dna, bardzo często wykorzystywany w światopoglądowym i politycznym ping-pongu - mówił Jakub Koisz. Jakie zatem rodzaje filmów patriotycznych możemy wyróżnić? - Jedna możliwość to skupienie się na drodze głównego bohatera, druga to bohater zbiorowy, a trzecia to na przykład film muzyczny, jak nakręcone zaraz po wojnie "Zakazane piosenki" Leona Buczkowskiego - wyjaśniał Jakub Koisz.
Według zaproszonego eksperta, ciekawe jest, gdy historyczne wydarzenia pokazywane są przez pryzmat popkultury. - Takim interesującym ruchem był na przykład film "Miasto 44" Jana Komasy - przekonywał Jakub Koisz. A amerykańskie filmy w czyjej reżyserii są dla niego dobrymi przykładami kina patriotycznego? I czy można do tej grupy zaliczyć "Dzień niepodległości" z 1996 roku? O tym przekonacie się słuchając nagrania całej rozmowy z Czwórkowego studia.
Konrad Łęcki o "Wyklętym": film o samotności
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Michał Piwowarek
Gość: Jakub Koisz (niezależny krytyk filmowy)
Data emisji: 3.05.2017
Godzina emisji: 10.15
jsz/kul