Martin Luther King, Malcolm X i zapomniana rewolucja

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2017 13:48
- Film jest adaptacją niedokończonego dzieła afroamerykańskiego pisarza Jamesa Baldwina, który w Stanach Zjednoczonych znany jest także ze swojej działalności jako społeczny aktywista - mówił Karol Piekarczyk z Against Gravity.
Audio
  • Karol Piekarczyk z Against Gravity o filmie "Nie jestem twoim murzynem" (Stacja Kultura/Czwórka)
Fragment plakatu filmowego Nie jestem twoim murzynem
Fragment plakatu filmowego "Nie jestem twoim murzynem" Foto: mat. pras./filmweb

1 grudnia na ekrany polskich kin wejdzie nominowany do Oscara "Nie jestem twoim murzynem". Film w reżyserii Raoula Pecka, został okrzyknięty przez krytyków na całym świecie jednym z dziesięciu najlepszych filmów roku. 

Narratorem w "Nie jestem twoim murzynem" jest Samuel L. Jackson. Reżyser opowiada historię segregacji rasowej, prześladowaniach i walce o prawa Afroamerykanów w USA, wykorzystując niepublikowane dotąd fragmenty niedokończonej książki "Remember This House" Jamesa Baldwina – słynnego afroamerykańskiego powieściopisarza i eseisty – oraz bogaty zasób archiwalnych filmów i zdjęć. Książka, której nie ukończył opowiada o trzech przyjaciołach: Martinie Lutherze Kingu, Malcolmie X i Medgara Eversa. 

- Z okazji premiery filmu w Warszawie we współpracy z Ambasadą Amerykańską wystawiona zostanie kolekcja zdjęć murali przedstawiających ikony kulturowej rewolucji w USA. Naszym celem jest ukazanie jak w wyobraźni współczesnego amerykańskiego społeczeństwa zapisali się bohaterowie walki o równouprawnienie Afroamerykanów - zapowiadał Karol Piekarczyk.


Dlaczego Raoul Peck wraca do historii sprzed niemal 40 lat? Czy film słusznie został okrzyknięty "najważniejszym dokumentem tego roku"? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Beata Kwiatkowska

Gość: Karol Piekarczyk z Against Gravity

Data emisji: 16.11.2017

Godzina emisji: 10.40

ac/kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka Kasia Dydo FILM USA
Czytaj także

Seriale tv. Co nowego u Davida Finchera i Stevena Soderbergha?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2017 15:20
- Po udanym debiucie "Mindhuntera" reżyser David Fincher zdradził, co wydarzy się w kolejnym sezonie, a Steven Soderbergh zakończył zdjęcia do westernu - o tym, co dzieje się w świecie seriali, opowiada dziennikarka Ewa Mierzejewska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kino amerykańskie - trafny komentarz rzeczywistości?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2017 12:30
Krytycy kina mówią już o erze "Zeitgeist". Być może nie jest to jeszcze widoczne, ale coraz więcej reżyserów stara się złapać "ducha czasów". Czy ich filmy są czymś więcej niż nostalgiczną pocztówką z przeszłości?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maciej Musiałowski: mamy do czynienia z czymś ważnym

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 16:30
- Po przeczytaniu scenariusza byliśmy przekonani, że mamy do czynienia z czymś wielkim. Nie chodziło o to, że ktoś ma zagrać więcej, lub mniej. Chodziło o wspólną sprawę, jaką jest kino - mówił Maciej Musiałowski odtwórca głównej roli w filmie "Soyer".
rozwiń zwiń