Barbara Hollender o filmowych życiorysach polskich reżyserów

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2017 14:25
Mówi się, że o kinie i jego twórcach powiedziano już wszystko. Tymczasem Barbara Hollender w trzytomowym cyklu "Od Munka do Maślony" prezentuje nieznane oblicze polskich reżyserów światowego formatu.
Audio
  • Krytyk filmowy i wiceprzewodnicząca Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych Barbara Hollender o polskich reżyserach światowego formatu (Stacja Kultura/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock/dom. publiczna/Jag_cz

Czytaj także
Sztuka kochania 2 1200.jpg
Michalina Wisłocka na srebrnym ekranie

- Te trzy książki ukazały się na przestrzeni czterech lat, ale są efektem mojej 25-letniej pracy. Powiem więcej, te książki to całe moje życie - śmieje się krytyk filmowy i wiceprzewodnicząca Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych.

"Od Wajdy do Komasy", "Od Kutza do Czekaja" i "Od Munka do Maślony" przedstawiają 80 sylwetek polskich reżyserów. Są także opowieścią o ludziach, ich dzieciństwie, artystycznych wyborach oraz zawodach. Książki Barbary Hollender to różwnież kopalnia anegdot z życia filmowców. - Postanowiłam przybliżyć czytelnikowi kilka nieoczywistych postaci. Na przykład aktorów, którzy zaczęli reżyserować. I w tym gronie jest m.in. Arek jakubik - opowiada autorka.


Czytaj także
jakubik 1200.jpg
(Nie)proste historie Arkadiusza Jakubika. "Moje filmy jak łamigłówki"

Barbara Hollender przed napisaniem książki przyjęła zasadę, że będzie opisywać tych reżyserów, których poznała osobiście. W ostatniej części jednak zrobiła wyjątek. Dla którego reżysera? O tym m.in. w rozmowie z Justyną Tylczyńską

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Anna Hardej

Data emisji: 28.12.2017

Godzina emisji: 10.30

kul/kd


Czytaj także

"Wstań i idź" - historia fantastyki na kartach książki

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2015 09:31
Gośćmi "Stacji Kultura" będą Przemysław "Trust Truściński i Tomasz Kołodziejczak, z którymi porozmawiamy o książce "Wstań i idź".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Choinki i filozofia. Święta w literaturze Charlesa Dickensa

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2017 10:16
- Swoją "Kolędę prozą, czyli opowieść wigilijną o duchu" w 1843 roku Charles Dickens napisał, by spłacić długi i nie przypuszczał, że będzie ona czymś ciekawym - opowiadała Kinga Michalska, miłośniczka literatury.
rozwiń zwiń