Archeologia VR: instalacje wideo z lat 60. i 70.

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2018 13:56
Wynalezienie i wprowadzenie na rynek przenośnych kamer wideo w latach 60. XX wieku całkowicie zmieniło sztukę. Dziś, w dobie powszechności cyfrowych obrazów, nie zdajemy sobie sprawy z tej rewolucji. 
Audio
  • Sztuki wizualne kontra komercjalizacja. Jak VR zmieniało sztukę? (Stacja kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/stocksnap

Wielu artystów miało w tamtym czasie utrudniony dostęp do radia i telewizji. Mało kto słyszał o internecie. Artyści postanowili sięgnąć po nowe technologie, żeby eksplorować nowe dziedziny sztuki i dotrzeć do jak największej grupy odbiorców. Pierwsze instalacje były bardzo proste. Kamera rejestrowała zazwyczaj artystów, którzy sporadycznie włączali udział publiczności. Z czasem ta forma stała się równorzędną do innych sztuk plastycznych. - Wideo, jako technika używana przez artystów pojawiło się w II połowie lat 60. XX wieku. Pojawienie się przenośnych kamer wideo zostało bardzo szybko zauważone i zaanektowane przez twórców. Pierwszym z nich był Nam June Paika amerykańsko-koreański artysta - mówi historyk sztuki dr Marika Kuźmicz.

- Wyjątkowość tej technologii polegała na tym, że artyści mogli posługiwać się zjawiskiem transmisji. Coś, co teraz wydaje nam się oczywiste, w latach 70. takie nie było. Transmisja zarezerwowana była dla telewizji, która była medium egalitarnym - wyjaśniała.

Jak VR przyczyniła się do formowania się nowego kanonu w sztuce? Jak szybko sztuki wizualne pojawiły się w Polsce? Jak wyglądały pierwsze prace tworzone z pomocą nowych technologii? Jaką funkcję pełniły i dlaczego stały w opozycji dla tego, co proponowała telewizja? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotwała: Weronika Puszkar

Data emisji: 26.04.2018

Godzina emisji: 11.15

ac/pj


Czytaj także

Galerie dookoła Europy: toster zemsty i auto z bogatym wnętrzem

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 12:30
- Ręczne szkice modeli marki, wywiady z designerami, plakaty, projekty i oczywiście same samochody - to wszystko zobaczymy na wystawie "Ferrari: Under The Skin" w Design Museum w Londynie - opowiada Dominika Klimek i zaprasza na spacer po najciekawszych galeriach w Europie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Andy Warhol i inne okładki płytowe". Wystawa kolekcji Piotra Metza

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 09:34
Jednym z mniej znanych epizodów twórczości Andy Warhola było projektowanie okładek płytowych. Łącznie przypisuje mu się od 70 do ponad 100 projektów, w tym tak słynne, jak debiut "Velvet Underground" z legendarnym bananem i podpisem Warhola, czy okładkę "Sticky Fingers" The Rolling Stones.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie dookoła świata: psychodelia lat 60. i Gjon Mili

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 17:30
- W Filadelfii oglądać można wystawę "Design in Revolution: A 1960s Odyssey", a na niej kolekcję psychodelicznych plakatów płytowych oraz prace związane z futurystycznymi wizjami życia w kosmosie - opowiada Dominika Klimek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"House viewing". Ile możemy zrobić dla swojego miasta?

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2018 15:00
- Niedawno w norweskim systemie budownictwa zaszło wiele zmian. System mocno się komercjalizuje i tak jak w Polsce buduje się dużo, szybko i tanio. Społeczeństwo norweskie zaczęło buntować się przed tak szybkimi zmianami urbanistycznymi - opowiadała dziennikarka Czwórki Dominika Klimek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie dookoła świata: Putti Gallery, Pinchuk Pize, 21. Sydney Biennale

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2018 14:41
Zaczniemy od Sydney i 21. Biennale sztuki. - Przez dwanaście tygodni, aż do 11 czerwca będziemy mogli oglądać cykl wystaw, których motywem przewodnim jest hasło "Superpozycja" - mówiła Dominika Klimek.
rozwiń zwiń