- Nasza droga do niepodległości trwała długo i trwa nadal, ponieważ niepodległość mierzy się nie tylko niepodległością administracyjną czy polityczną, ale także niepodległością umysłu. I ta walka jeszcze nie została zakończona - mówi Tomasz Raczek, krytyk filmowy, biorący udział w wyborze filmów do tego projektu. - Cały czas musimy się uczyć i przede wszystkim utwierdzać w tym, że jesteśmy wolni i uczyć się na czym polega ta wolność. Filmy nam w tym towarzyszą - dodaje.
Tomasz Raczek W tym niewielkim przeglądzie pokazaliśmy najważniejsze momenty polskiej drogi do niepodległości. Chcieliśmy to pokazać na najlepszych filmach. To różnorodność estetyczna w wydaniu arcymistrzowskim
Na czterech kontynentach, w kilkudziesięciu miastach, zostaną zaprezentowane filmy o Polsce pod zaborami ("Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy, "Noce i Dnie" Jerzego Antczaka), o drugiej wojnie światowej ("Pianista" Romana Polańskiego, "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego czy "Miasto'44" Jana Komasy) czy filmy przeciwko komunistycznej władzy ("Popiól i diament", "Człowiek z marmuru" Andrzeja Wajdy).
Poznaj Czwórkowy projekt "100 na 100" >>>
- To przegląd doskonałości polskiego kina. W wielu miejscach wsparty komentarzem, wprowadzeniem do losów naszego kraju - mówi Raczek.
W "Stacji Kultura" Grzegorz Wojtowicz ze Stowarzyszenia Filmowców Polskich zdradza jak udało się zorganizować pokazy w Pekinie, Berlinie czy Hanoi. Opowiada, jak projekt "Stulecie Odzyskania Niepodległości. Arcydzieła Polskiego Kina Historycznego" został przyjęty przez publiczność w Nowej Zelandii. Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Anna Hardej
Goście: Tomasz Raczek (krytyk filmowy), Grzegorz Wojtowicz (Stowarzyszenie Filmowców Polskich)
Data emisji: 3.05.2018
Godzina emisji: 10.14
pj/kd