- Znajdujemy się na terenie byłej kopalni, co jest dla nas niezwykle inspirujące. Mówimy tu, że aby unieść się w górę najpierw musimy zejść w dół - - mówiła Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach, oprowadzając nas po przestrzeni budynku.
Wystawy stałe zajmują tu ponad 6 tys. z 25 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Nowoczesne, postindustrialne przestrzenie wykorzystywane są przez ogranizatorów OFF Festival czy Tauron Nowa Muzyka jako tło części koncertów. Muzeum to nie tylko historia górnictwa i śląskiego przemysłu.
Możemy tu oglądać m.in. prace polskich artystów sprzed i po 1945 roku (Józefa Chełmońskiego, Artura Grottgera, Tadeusza Makowskiego, Jacka Malczewskiego, Jana Matejki, Józefa Mehoffera i Stanisława Wyspiańskiego), sztuki nieprofesjonalnej, fotografii artystycznej i dokumentalnej, polskiej szkoły plakatu oraz bogate zbiory etnograficzne i polskiej plastyki scenicznej. A to wszystko w nowoczesnym i multimedialnym wydaniu.
Co oprócz zbiorów muzealnych warto zobaczyć w przestrzeni Muzeum Śląskiego? Na czym polega jego innowacyjność? Co znajdziemy w podziemnych galeriach sztuki i jak dużo w murach Muzeum możemy dowiedzieć się o współczesnej i dawnej historii Śląska? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Alicja Knast - dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach; Paweł Doś - rzecznik prasowy Muzeum; Jadwiga Olbrot - przewodniczka po Muzeum Śląskim.
Materiał: Justyna Tylczyńska
Data emisji: 26.09.2018
Godzina emisji: 10.40
ac/pj