Z okazji 100-lecia niepodległości Michał Rusinek napisał "Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości". - Zwróciło się do mnie wydawnictwo z pomysłem, żeby napisać coś z okazji, która się zbliża, żeby to mogło mieć zastosowanie szkolne - opowiada gość Kasi Dydo. - Zacząłem się zastanawiać. Moja żona wymyśliła, żeby odpowiedzieć na nowo na te pytania, które wszyscy sobie stawiamy już od wielu pokoleń za sprawą Władysława Bełzy i jego "Katechizmu polskiego dziecka" - dodaje.
Władysław Bełza to reprezentant pewnego sposobu mówienia i myślenia o patriotyzmie. Patrzymy na historię wyłącznie z perspektywy czynów zbrojnych, a przecież ona nie składała się wyłącznie z nich, ale też ze zwykłego życia Michał Rusinek
"Katechizm" Władysława Bełzy pochodzi z 1900 roku. Doskonale pasuje do czasów walk. Dziś jednak, czas pokoju, potrzebujemy też innych odpowiedzi. - Bardzo ważne jest, żeby dzieci na pierwszym etapie czytelniczym dostawały coś, co będzie mogło procentować, wywoływać dyskusje - mówi Michał Rusinek. - Retoryka, którą Bełza się posługuje, te pojęcia, symbole jak "krew i blizna" dziś są po prostu niezrozumiałe.
To czego nam brakuje, a nie udało nam się wykształcić w ciągu 25 lat wolności, to postawa obywatelska, która nie polega na tym żeby o coś walczyć, a na tym by być współodpowiedzialnym za to, co wokół nas Michał Rusinek
Jaką propozycję w myśleniu o patriotyzmie ma Rusinek? Czy śmierć dla ojczyzny w czasach pokoju można zamienić na kasowanie biletów i nieściąganie na klasówkach? Czy Polakiem można być tylko w Polsce? Czemu dziś symbole narodowe nas dzielą i kto zagarnął je na swe potrzeby polityczne? Na te pytania Michał Rusinek odpowiada w rozmowie z Kasią Dydo.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Michał Rusinek (poeta, pisarz)
Data emisji: 8.10.2018
Godzina emisji: 11.16
pj/kul