- Mur zbudowany ze stereotypów, które przez lata tworzyły się i wśród Ukraińców, i wśród Polaków - tłumaczy Natalia Panczenko. - Jako Ukrainka, która mieszka w Polsce, uważam, że to najwyższy czas otworzyć się na siebie i to najbardziej jak tylko się da - przekonuje.
Podlaska wieś i dziwni turyści z Berlina
Ma w tym pomóc program tegorocznej imprezy, w którym znalazły się filmy opowiadające o współczesnej kulturze ukraińskiej i pokazujące trendy rozwijające się w kinematografii oraz w muzyce i sztuce współczesnej. - Wśród nich jest ukraińsko-polsko-macedońska produkcja "Kiedy padają drzewa", czyli fabularny debiut reżyserki i scenarzystki Marysi Nikitiuk - opowiada Martyna Lach. - Akcja filmu rozgrywa się w zapomnianej przez Boga wiosce na Ukrainie, gdzie mała, zbuntowana dziewczynka poznaje życie obserwując romans swojej nastoletniej kuzynki z lokalnym rozrabiaką - dodaje.
Kim są samosioły? Jaką rolę w historii Związku Radzieckiego odegrał Mustafa Dżemilew? Jakie wydarzenia będą towarzyszyć festiwalowi? O tym m.in. w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Goście: Martyna Lach, Natalia Panczenko (Festiwal Filmowy Ukraina)
Data emisji: 15.10.2018
Godzina emisji: 11.16
kul/ac