Kinomural. Sztuka poruszy mury Wrocławia

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 19:07
Rusza 2. odsłona Kinomuralu. Między 20 a 21 września wrocławskie Nadodrze zamieni się w wielkoformatową galerię sztuki. Na 12 ścianach 8 kamienic pojawią się ruchome murale.
Audio
  • Kinomural. Sztuka, która przenika do tkanki miasta (Stacja kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: mat. pras.

Na dwa wieczory nadodrzańskie ściany oddane zostaną w ręce artystów z całego świata. O wydarzeniu opowiadali organizatorzy projektu. - Wymyśliliśmy ten projekt dwa lata temu, kiedy obaj byliśmy mocno zafascynowani wideoartem. Chcieliśmy podzielić się tą dziedziną sztuki i jednocześnie wyjść z nią poza mury galerii. Postanowiliśmy zamienić wielkoformatowe reklamy na wielkoformatowe instalacje - opowiadali. 

Swoje dzieła zaprezentuje 20 artystów z całego świata, w tym także z Wrocławia. To pierwszy w Polsce projekt o takiej formule prezentowania sztuki. Powstaną na nich ruchome obrazy w różnej formie – od wideoartu, przez dźwiękowy performance i kino eksperymentalne, po instalacje audiowizualne. W tym roku prace wyświetlane będą na 12 ścianach 8 kamienic wrocławskiego osiedla Nadodrze porównywanego do berlińskiego Kreuzberga i rzymskiego Zatybrza.

Skąd pomysł, by projekt umieścić właśnie w tej dzielnicy Wrocławia? Dlaczego organizatorzy porównują projekt do filmu "Łowca Androidów" i dlaczego jego formuła daleka jest od festiwalu? Więcej na temat projektu w nagraniu. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Aleksanda Jasińska

Goście: Bartek Bartos, Piotr Bartos (pomysłodawcy wydarzenia)

Data emisji: 27.08.2019

Godzina emisji: 10.15

Czytaj także

Galeria Studio BWA Wrocław otwiera wystawę Gregora Gonsiora

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 14:19
- Nasza współpraca artystyczna z Gregorem Gonsiorem trwa od 7 lat. Jest kostiumografem i projektantem mody. Projekty tworzy własnymi rękami, bo jako rzemieślnik pracuje ze skórami produkując buty i torby. Pracuje przy muralach i jest artystą wizualnym - wyliczała kuratorka wystawy "Szrot" Anka Herbut.
rozwiń zwiń
Czytaj także

BWA Wrocław otwiera piątą przestrzeń - "to dla nas nowy początek"

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 17:11
- To dla nas nowa sytuacja, która stawia przed nami wiele zaskakujących wyzwań. Z wielkim projektem wiążą się także duże oczekiwania. Uczymy się działać w nowych warunkach i nowej przestrzeni - mówiła w Czwórce Katarzyna Roj, kuratorka w BWA Wrocław.
rozwiń zwiń
Czytaj także

BWA Wrocław, gdy po rezydencji powstaje wystawa

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2019 13:23
Po dwukrotnej rezydencji Bena Wrighta w BWA Wrocław powstała wystawa "Gatunki inwazyjne". Czego dotyczy, o kim opowiada?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pogłosy Wrocławia". Co w przeszłości słyszały mury miasta?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2019 15:50
Anna Kasperska stworzyła dźwiękową opowieść o architekturze Wrocławia. - Dźwięk jest dla mnie niesamowitym medium. Uruchamia wyobraźnię. Drapie i drażni tkankę mózgową. Działa też organicznie. Wnika w naszą strukturę - wyjaśnia autorka "Pogłosów Wrocławia".  
rozwiń zwiń