- Myślę, że zmiany klimatyczne niosą ze sobą też wyzwania wobec muzyki. Chodzi tu o kwestię odpowiedzialności muzyków, artystów, za to, co mówią i co robią, i ich świadomości, jaki to ma wpływ na ich odbiorców - mówi Piotr Welc, koordynator Fryderyk Festiwal 2020. - Biorąc pod uwagę, że artyści takiej rangi jak Coldplay ogłaszaj, że nie będą podróżować samolotami, by nie emitować zbędnych ilości dwutlenku węgla, że polscy artyści, jak Natalia Przybysz jeśli produkują płytę winylową, to z materiałów odzyskanych, to ta ekologia ma znaczenie - dodaje.
Gość Kasi Dydo podkreśla, że ten wątek ma znaczenie w kwestii świadomości, jaki wpływ mają artyści na opinię publiczną, na zmiany stylu życia. Podkreśla, że ekologia nie jest komercyjna. - Coraz więcej artystów wplata w swoją twórczość wątki troski o nas, o środowisko - zaznacza.
W Katowicach w dniach 8 oraz 14 i 15 marca czekają na nas wyjątkowe panele. Pierwszy dzień konferencji będzie dotyczył problemów muzyki poważnej, często problemów nieuświadomionych. - Pierwszy panel ma tytuł "Czy istnieje życie poza Facebookiem?", jest skierowany do twórców i animatorów, którzy zajmują się muzyką niekoniecznie popularną - zdradza Piotr Welc. - Drugi dotyczy konkursów kompozytorskich, trzecie roli nagrań w świecie muzyki klasycznej - w którym udział wezmą znamienici goście m.in. Małgorzata Małaszko-Stasiewicz – dyrektor Programu 2 Polskiego Radia i Jacek Hawryluk – wicedyrektor Programu 2 Polskiego Radia - dodaje.
14 i 15 marca to druga część konferencji - dotycząca muzyki rozrywkowej. Piotr Welc zaprasza i na dyskusje, i na warsztaty. Kasia Dydo zwraca uwagę na niezwykle ciekawych panelistów czy tematy np. te dotyczące muzyki i e-sportu, produkcji muzycznej czy odpowiedzialności społecznej w muzyce.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Katarzyna Dydo
Gość: Piotr Welc (koordynator Fryderyk Festiwal 2020)
Data emisji: 25.02.2020
Godzina emisji: 11.16
pj