Kwestionariusz Seweryna Udzieli
Domowa zamiast modowa. Nowa rola fotografii
W ten sposób badacze postanowili wrócić do korzeni, czyli do dorobku patrona krakowskiej instytucji. 100 lat temu nasz założyciel Seweryn Udziela wysyłał kwestionariusze do mieszkanek i mieszkańców Polski z prośbą o opowiedzenie o swoim życiu. - W ten sposób zgromadził obszerny materiał terenowy, który dziś daje nam obraz wizji ówczesnego świata mieszkańców małopolskich wsi - opowiada Olga Błaszczyńska.
Zwykłe życie w niezwykłym czasie
Teraz muzeum stworzyło ankietę z konkretnymi pytaniami o naszą codzienność. - Chcemy dowiedzieć się, jak Polacy przeżywają ten czas, jak go sobie tłumaczą. Jakimi kierują się wartościami i czy zmienili życiowe priorytety - mówi gość Czwórki. - Zależy nam przede wszystkim na aspekcie związanym z emocjami.
Odpowiedzi, które zbudują pamięć zbiorową
Dostępna kultura - Gdynia łączy siły
Ankieta składa się z 45 pytań i jest całkowicie anonimowa. - Zadawanie prostych, konkretnych pytań często pozwala nam dostrzec to, co jest dla nas najważniejsze. A to, co teraz widzimy, przeżywamy i, być może, zapisujemy, jest ciekawe też dla innych - tłumaczy Olga Błaszczyńska. - Pytamy m.in. o rytm dnia, o przestrzeń domową, o relacje z bliskimi i o spotkania z innymi ludźmi. Czy brakuje nam tych kontaktów - wymienia.
Rozmówczyni Kasi Dydo wyjaśnia, że na bazie zgromadzonego materiału badacze spróbują zbudować pamięć o tym niecodziennym czasie, którą "zdeponują" w muzealnych zbiorach. Ankieta dostępna jest na stronie Muzeum Etnograficznego w Krakowie.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Olga Błaszczyńska (Muzeum Etnograficznego w Krakowie)
Data emisji: 7.04.2020
Godzina emisji: 11:15
kul