Japonia. Zanim pojedziesz - poznaj zasady
Hanami dosłownie oznacza "oglądanie kwiatów". - Pierwszą z oznak zbliżającej się wiosny są kwitnące śliwy. Można je już podziwiać pod koniec lutego, zaś kilka tygodni później nastaje okres wiśni - sakury, które swym pięknem przyćmiewają wcześniejsze owoce - mówi Agnieszka Ciesielska, eventowa blogerka. - Kwiaty są obecne wszędzie, między innymi w parkach dużych miast.
04:25 Czwórka/Stacja Kutlura - kraj kwitnącej wiśni.14.04.2021.3 Z Agnieszką Ciesielską rozmawiamy o japońskim święcie Hanami (Stacja Kultura/Czwórka)
- W tym czasie Japończycy zwalniają tempo, robią pikniki na trawie, celebrują wiosnę realną w niej obecnością. Gałązka wiśni może symbolizować ulotność i kruchość naszego życia, opadające płatki kwiatów pokazują, że nasze życie jest delikatne, ale też piękne - tłumaczy blogerka. - Pierwsze wiśnie kwitną już w styczniu, na południu na Okinawie, a ostatnie na wysuniętej na północ Hokkaido. Więc w zależności od strefy klimatycznej Japończycy mogą celebrować Hanami na przestrzeni 4 miesięcy.
Discover Nippon/4K Japan Tokyo Cherry Blossom (sakura) 2021
Najczęściej jest to przełom marca i kwietnia, a że jest to święto narodowe, Japończycy mają wolne i spędzają czas na świętowaniu z rodzinami. Jak mówi przesąd, pracując w tym czasie, można na siebie ściągnąć nieszczęście. Zwyczaj wiosennego świętowania pochodzi z Chin. Pierwszym, który docenił piękno kwiatów wiśni, był żyjący w VIII wieku cesarz Saga, który w swoim ogrodzie w Kioto wydawał przyjęcia pod kwitnącymi drzewami sakury.
Sprawdź także:
Jak mówi gość audycji, Japonia zapożyczyła ten obyczaj. Początkowo przyjął się wśród arystokracji i samurajów. Podczas obchodów święta zapewnione były atrakcje takie jak pokazy władania mieczem, szermierki samurajskiej, pokazywano sztukę tworzenia ikebany - pięknych kompozycji kwiatowych. Można było wspólnie wykonać origami i pouczyć się sztuki kaligrafii, pisząc swoje imię. Wieczorami parki były wypełnione światłem czerwonych latarni, tak, żeby oświetlić aleje pełne ukwieconych drzew. Podobnie się to odbywa obecnie, wiele atrakcji towarzyszy świętu Hanami, odbywają się warsztaty dla dużych i małych. Część Japończyków przychodzi w swoich kimonach, żeby bardziej uświetnić ten moment.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Materiał przygotowała:
Data emisji: 14.04.2021
Godzina emisji: 10:08
aw