Wirtualnie kusi nas Londyn. Tam w Natural History Museum (Muzeum Historii Naturalnej możemy oglądać fotografie dzikiej natury - od dzikich ogrodów po najczarniejsze głębiny oceanów. - To jest 56. wystawa o tytule "Wildlife photografer of the year" - mówi Ada Janiszewska. - Ekspozycja pozwala zanurzyć się w zapierający dech w piersiach świat przyrody - dodaje.
22:26 czwórka stacja kultura 12.05.2021 galeria.mp3 Wystawy online. Londyn, Sztokholm, Abu Zabi, Waszyngton (Stacja Kultura/Czwórka)
Na wystawie można zobaczyć jedne z najbogatszych siedlisk świata, fascynujące zachowania zwierząt i poznać niezwykłe gatunki. Odkryć jaka nasza planeta jest piękna.
jaka nasza planeta jest piękna
Każde zdjęcie na tę wystawę zostało wybrane przez panel międzynarodowych ekspertów i przedstawia jedne z najlepszych fotografii przyrodniczych na świecie.
Ciekawą ekspozycję online serwuje też Galeria Nyuad w Abu Zabi, założona w 2014 roku pierwsza i jedyna galeria uniwersytecka w Zatoce Perskiej, która ma własny program naukowych i eksperymentalnych wystaw. Ekspozycja nosi tytuł "not in, of, along, or relating to a line". Na tej wystawie dziewięciu artystów i kolektywów artystycznych wykorzystuje technologię do wyrażania siebie i kształtowania siebie. Ukazując zarówno ograniczenia, jak i wolności kultury cyfrowej, badają, w jaki sposób tworzone, przekształcane lub wymyślane są tożsamości i historie. Dla niektórych technologia jest środkiem do celu: wspomnieniem, fikcyjną historią, intymnym spojrzeniem na życie człowieka - piszą organizatorzy ekspozycji.
Ada Janiszewska ocenia, że to doskonała propozycja dla osób zainteresowanych sztuką, mediami i socialmediami.
Zupełnie inną propozycję ma dla nas Waszyngton, a tam Narodowa Galeria Sztuki. Ekspozycja "
Masterpieces of American Furniture from the Kaufman Collection, 1700–1830" (Arcydzieła mebli amerykańskich z kolekcji Kaufmanów, 1700–1830) to podróż w przeszłość.
Możemy oglądać jedną z największych i najbardziej wyrafinowanych kolekcji wczesnych amerykańskich mebli, która znajdowała się w rękach prywatnych - nabyta w ciągu pięciu dekad przez George'a M. i Lindę H. Kaufmanów - została obiecana National Gallery of Art w październiku 2010 roku i została tam przekazana.
Nowa instalacja prezentuje 100 przykładów wczesnych amerykańskich mebli i sztuk dekoracyjnych z tej znakomitej kolekcji, w tym francuskie akwarele kwiatowe autorstwa Pierre'a Josepha Redouté oraz porcelanę amerykańską, chińską i francuską - zachwalają organizatorzy na stronie internetowej muzeum.
Na stronie odnajdziemy broszurę dotyczącą ekspozycji z dokładnym opisem prezentowanych mebli, a także wyjątkową wycieczkę audi pt. "Cztery wieki amerykańskich krzeseł", w której o dziejach meblarstwa USA opowiada profesor Oscar Fitzgerald.
W internecie od jednej do drugiej wystawy dzieli nas jeden klik. Wykorzystując tę sytuację Ada Janiszewska proponuje z Waszyngtonu przeskoczyć do Szwecji na wystawę prac romskiej artystki Ceijli Stojki. Instalacja śledzi jej życie przed wojną, w trakcie wojny i po niej. Romska artystka, pisarka, malarka pragnęła by pamięć o tym co reżim nazistowski wyrządził Romom nigdy nie zniknęła.
Ekspozycja prezentuje prace artystki, ale także retrospekcje, szkice i pamiętniki. Wystawa opatrzona jest obszernym komentarzem kuratorskim.
Kultur i Malmö/Ceija Stojka – ett romskt vittnesmål om Förintelsen (SVE/ENG)
VIDEO
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska
Data emisji: 12 .04.2021
Godzina emisji: 10.17
pj