"Czy wie(r)sz, że?". "Oblicze ojczyzny" Różewicza - co autor miał na myśli?
Wiersze Tadeusza Różewicza, nawet te wydawane od razu po wojnie - czyli prawie 80 lat temu - możemy czytać tak, jakby były pisane do nas, ludzi XXI wieku. Tadeusz Różewicz był komentatorem rzeczywistości, wnikliwym obserwatorem zmieniającego się świata. Gdyby żył w naszych czasach prawdopodobnie pisałby o swoich spostrzeżeniach na blogu czy w mediach społecznościowych, i w liczbie obserwatorów, ale i hejterów wyprzedziłby niejednego współczesnego publicystę.
08:46 2021_06_14 czwórka kultura różewicz.mp3 Twórczość Tadeusza Różewicza jest uniwersalna? (Stacja Kultura/Czwórka)
- To człowiek urodzony w 1921 roku, czyli z Kolumbów, wychowywany w podstawowych wartościach - cennych dla większości przedstawicieli jego pokolenia - jak etyka, moralność, religia, dobro, i to kształtowało jego charakter. Okres wojny był dla niego bardzo trudny, a czas PRL-u można powiedzieć go "dobił" - opowiadał Marcin Adamski, absolwent filologii polskiej, z którym rozmawiała Oliwia Krettek. - Okazało się, że to, co wyznawał w młodości zaczęło tracić na wartości.
"Czy wie(r)sz, że?" - czyli, co poeta miał na myśli
Czytaj także:
Twórczość Tadeusza Różewicza podzielić możemy na trzy etapy. - Pierwszy to okres pustki emocjonalnej po wojnie, drugi to próba odnalezienia tych cech uniwersalnych. W trzecim etapie poeta zaczął tracić nadzieję na odnalezienie tych wartości, gdyż jak pokazała rzeczywistość, dobro i zło w człowieku mieszają się do tego stopnia, że w codziennym pędzie możemy przestać je rozróżniać. Tadeusz Różewicz poszukiwał tego dobra i chciał udowodnić, że jest to możliwe, wszystkich można nawrócić. Jednak okazało się, że w ludzkiej naturze mieszają się różne popędy i instynkty, że kiedy skupiamy się na sobie, szukamy najwygodniejszych dróg - mówił ekspert.
Czytaj także:
Tadeusz Różewicz starał się przekazać młodym ludziom, odbiorcom swojej twórczości, przesłanie uniwersalne. - Że życie jest bardzo brutalne, będzie od nich wymagało, by ponosili odpowiedzialność za swoje czyny, zarówno dobre jak i złe - opowiadał gość Czwórki. - Ta rzeczywistość pełna konsumpcjonizmu, zadufania i egoizmy nie omija nikogo - opowiadał marcin Adamski.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Materiał przygotowała: Oliwia Krettek
Data emisji: 14.06.2021
Godzina emisji: 11.40
kd