Targowisko Sztuki to dla studentów ASP wciąż wydarzenie wyjątkowe. Dla absolwentów to kolejna okazja by móc się pokazać Zuza Jankowska
- Myślę, że Targowisko Sztuki to dobra okazja, by skonfrontować się z publicznością. Często dla wielu osób jest to pierwsza okazja, by rozmawiać o swojej sztuce, zobaczyć, jak ona jest odbierana. To też dobra okazja, by przemyśleć, co chce się robić, jakie prace chce się pokazywać. To jest dość kluczowe - ocenia Klaudia Mańko, studentka malarstwa.
Klaudia Mańko: potrzeba malowania była we mnie od zawsze
Uczą malować. Czy uczą handlować?
Studenci ASP na uczelni spędzają bardzo dużo czasu. Podkreślają jednak, że profesorowie stawiają na ich kreatywność. - To jest uczelnia artystyczna, nie uniwersytet. My swoich profesorów traktujemy jak mentorów, sztukę traktujemy jako coś ważnego - podkreśla Klaudia Mańko.
- Z perspektywy absolwentki dziś mogę powiedzieć, że ASP nie nauczyła mnie sprzedaży prac - takie jest moje odczucie, zweryfikowane przez życie - smutno przyznaje graficzka. - Profesorowie skupiają się na rozwijaniu naszej kreatywności, pokazują nowe techniki, formy tworzenia - to jest bardzo ważne. Ale tego, komu pokazać prace, gdzie je pokazać i za ile sprzedać, uczymy się sami w kontakcie z klientem - dodaje.
Klient i jego pytania
Goście Kasi Dydo podkreślają, że zawód artysty jest bardzo specyficzny. Niektórzy malują w jednym stylu całe życie, inni zmieniają go. Jedni uważnie słuchają uwag, inni kierują się dumą.
Na Targowisko Sztuki przychodzą przeróżni klienci - wśród nich kolekcjonerzy, ale i osoby przypadkowe. Są tacy, którzy zadają dziwne pytania: jak drogie są farby, którymi pani maluje? Czy sprzedaje pani obrazy na metry kwadratowe?
Najbliższe Targowisko Sztuki odbędzie się 26 stycznia w warszawskich Arkadach Kubickiego.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Zuza Jankowska, Klaudia Mańko (uczestniczki targowiska Sztuki)
Data emisji: 16.01.2020
Godzina emisji: 11.07
pj/kd