Z Londynu do Hongkongu - odwiedzamy galerie na świecie

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 12:15
W londyńskiej Tate Britain warto odwiedzić wystawę "Live Between Islands" prezentującą sztukę karaibsko-brytyjską, a w Hongkongu podziwiać można malarstwo artysty Zao-Wou-Ki i minimalistyczne motywy kwiatowe w "Flowers Gallery".
W programie zaprosiliśmy na wystawy do Hongkongu i Londynu
W programie zaprosiliśmy na wystawy do Hongkongu i LondynuFoto: pixabay/StockSnap

Wystawa "Life Between Islands" w londyńskim Tate Britain to prezentacja sztuki karaibsko-brytyjskiej od lat 50. ubiegłego stulecia po współczesność. Zbiorowa wystawa aż 46 artystów to w szczególności prace karaibskich twórców, którzy zadomowili się w Wielkiej Brytanii. Zobaczymy m.in. malarstwo Claudette Johnson, która słynie z portretów czarnoskórych kobiet, ale także dzieła takich mistrzów pędzla jak Aubrey Williams, Donald Locke, Horace Ové i jego filmowe prace, Sonia Boyce, Peter Doig, Hurvin Anderson, projektantka mody Grace Wales Bonner czy Alberta Whittle.

- Ci artyści w swoich dziedzinach - mody, malarstwa, rzeźby, rysunku czy fotografii - prezentują karaibskie dziedzictwo, wspomnienia, tworzą na całym świecie, a dzięki ich pracom odkrywamy, jak kultura karaibska zmieniła brytyjską tożsamość od czasów II wojny światowej i jaką formę ostatecznie przyjęła - podkreślała Adrianna Janiszewska. - Artyści wciąż inspirują się i znajdują ciekawe elementy w karaibskiej kulturze - podkreślała.

Źr. Tate/Lifes Between Islands/Trailer/Tate

Także w Londynie podziwiać można wystawę dzieł Julii Cockburn "Painting The Photograph". - Na stronach galerii obejrzeć można kilka jej prac. Choć wyglądają jak malarstwo, to żmudny, skomplikowany i bardzo intrygujący haft - mówiła dziennikarka Czwórki.

Z Londynu do Hongkongu 

W Hongkongu oglądać możemy wystawę poświęconą nieżyjącemu już chińsko-francuskiemu mistrzowi malarstwa. "Zao Wou-Ki: The Eternal Returning To China" - wystawa otwarta pierwotnie w 2020 roku w Villepin pokazać ma życie artysty, ewolucję jego twórczości na przestrzeni lat i drogę w podróży dookoła świata i z powrotem do domu.

- Wystawa stanowi także refleksję nad chińskim dziedzictwem - podkreślała Adrianna Janiszewska. - Artysta Zao Wou-Ki większość życia spędził w Europie, choć wciąż w widoczny sposób związany był z Chinami i wschodnią kulturą. Ostatecznie powrócił do ojczyzny - mówiła dziennikarka Czwórki. - Choć niektóre obrazy przedstawiają bardziej mroczne aspekty jego życia i psychiki, w większości są piękne, niezwykłe. A na tej wystawie zobaczymy nie tylko jego prace atramentowe, ale i akwarele, a wszystko w minimalistycznej przestrzeni z dużą ilością drewna i roślinności.

Czytaj także:

Ci, którzy w Hongkongu pragną odwiedzić inne ciekawe miejsca, mogą udać się do tamtejszej "Flowers Gallery", by docenić piękno sztuk minimalistycznej. - To już 39. odsłona dorocznej wystawy "Małe jest piękne" - tłumaczyła Adrianna Janiszewska.


- Celem tej wystawy jest zapraszanie lokalnych artystów, pracujących w różnych mediach, do prezentowania prac w formacie nieprzekraczających 9 cali, czyli ok. 20 cm wielkości - wyliczała dziennikarka. W tym roku po raz pierwszy wystawiają  się w Hongkongu dwie malarki ze Szkocji i Australii, a po raz 39. wystawiany jest John Locker, który przekonuje, że "normalnie pracowałby na znacznie większą skalę", ale uważa "Small is Beautifull" za ciekawy wymiar sztuki. 

Posłuchaj
12:57 wystawy 2021_12_22-10-17-01.mp3 Do których galerii warto się wybrać, a które odwiedzimy online? (Stacja Kultura/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Ada Janiszewska 

Data emisji: 22.12.2021

Godzina emisji: 10.17

kd

Czytaj także

"Ryby i krowy. Podejmij przyjaźń z naturą" - wystawa manifest

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 15:00
- Moja część dotyczy wieloletniej tradycji wędkarskiej. Byłem wędkarzem, robiłem projekty przynęt wędkarskich, a w tej chwili stoję w zupełnie innej pozycji - mówi Andrzej Paruzel, artysta i kurator wystawy "Ryby i krowy. Podejmij przyjaźń z naturą". - Uważam, że należy przestać kaleczyć ryby, że wędkarz powinien stać się strażnikiem przyrody.
rozwiń zwiń