Teatr, taniec, muzyka, sztuki wizualne i cyrkowe, a także ważne dyskusje, rozmowy i spotkania - tego nie brakuje podczas 32. odsłony poznańskiego Festiwalu Malta.
- Malta wystartowała 27 czerwca. Dziś mamy trzeci dzień festiwalu - mówi Dorota Semenowicz, kuratorka festiwalu. - Wszystko idzie zgodnie z planem, nawet pogoda nam sprzyja. Większość wydarzeń festiwalu to wydarzenia otwarte, dziejące się w przestrzeni publicznej. Wydarzenia się toczą, udają się, mamy publiczność. Nie możemy narzekać - dodaje.
Różnorodność w uścisku
Hasłem tegorocznej odsłony imprezy jest "Świat w uścisku". Uścisk budzi dobre skojarzenia z bliskością, czułością, troską, solidarnością. Festiwal zauważa też inne aspekty uścisku. - On może być też uściskiem przemocowym, barbarzyńskim. Tego doświadczają dziś Ukraińcy i Ukrainki, atakowani przez Rosję Putina. My pokazujemy, po której stronie mocy jesteśmy - podkreśla gość Czwórki. - Interesuje nas uścisk czułości. Chcemy dać jak najwięcej pozytywnej energii płynącej ze spotkania ludzi różnych kultur, grup etnicznych - dodaje.
Na wszystkich wydarzeniach festiwalu wśród publiczności i artystów słychać przeróżne języki: polski, białoruski, ukraiński, angielski. - Wczoraj odbył się spektakl twórców z Białorusi "Bajki z mrocznych czasów", pokazał, jak języki współistnieją ze sobą - ocenia gość Czwórki.
Pomysł na program
Przyglądając się programowi Malty, łatwo odgadnąć, że jej program powstał w odpowiedzi na ostatnie wydarzenia na naszym kontynencie, kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej, wzrost ekstremizmów prawicowych w całej Europie, wojnę na Ukrainie. - W programie jest bardzo dużo wydarzeń z różnych dziedzin sztuki, wydarzeń białoruskich, ukraińskich, ale nie tylko - zdradza Dorota Semenowicz. - Chodzi nam o spotkanie kultur i pokazanie wartości, jakie płyną z tego spotkania. Są u nas artyści z różnych części świata: Koreańczyk z Amsterdamu, tandem brazylijsko-argentyński, choreograf z Ameryki, Belgowie. Festiwal jest łączący, różnorodny, w tym roku mocno odzwierciedla rzeczywistość, w której przyszło nam żyć - dodaje.
16:20 czwórka stacja kultura 29.06.2022 malta.mp3 O Festiwalu Malta opowiada Dorota Semenowicz (Stacja Kultura/Czwórka)
Gość Kasi Dydo mocno podkreśla różnorodność festiwalu i jego bogactwo, ukierunkowanie na różne grupy odbiorców. - Wychodzę z założenia, że festiwal wpływa na sposoby, w jakie oceniamy, postrzegamy świat i może tworzyć naszą relację z rzeczywistością, a nie tylko koncentrować się na sztuce - mówi. - Festiwal nie jest tylko rozrywką. Malta zawsze łączyła te dwa podejścia do sztuki: sztukę ludyczną, otwartą, włączającą z taką ideą festiwalu skierowanego też do środowiska intelektualno-artystycznego, festiwalu wprowadzającego nowe ścieżki myślenia o teatrze, tańcu, performansie, sztukach wizualnych - dodaje.
Festiwal Malta trwa od 27 czerwca do 3 lipca w Poznaniu.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Dorota Semenowicz (z działu programowego Festiwalu Malta 2022)
Data emisji: 29.06.2022
Godzina emisji: 10.35
pj