Kino, które wlewa nadzieję w serce
Jacek Lusiński - twórca "Carte Blanche" - jest reżyserem i współscenarzystą filmu "Śubuk". Obraz został entuzjastycznie przyjęty na 47. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie otrzymał Złote Lwy za najlepszy scenariusz. - To opowieść o młodej kobiecie, która zachodzi w niechcianą ciążę. Mamy końcówkę lat 80., dziewczyna decyduje się na samotne macierzyństwo i wtedy spada na nią kolejny cios, okazuje się, że jej dziecko cierpi na autyzm. W tamtych czasach w Polsce nikt właściwie nie wiedział, czym autyzm jest i jak takie dzieci traktować. Po prostu społeczeństwo wystawiało je poza nawias. I z tym wszystkim mierzy się główna bohaterka, matka Kubusia, który mówi o sobie "Śubuk" - opowiada gość Czwórki. - Jacek Lusiński zrobił kino społecznie zaangażowane o silnych kobietach walczących z systemem i o miłości rodzicielskiej. "Śubuk" wlewa dużo nadziei w nasze serca. Film - podobnie jak "Carte Blanche" - powstał w oparciu o prawdziwą historię, a reżyser nie ukrywa, że w kinie interesują go "trudne tematy". Lusiński wie, w jaki sposób pokazywać niesprawiedliwość świata, żeby historia była przejmująca, ale nie ckliwa. Bohaterowie jego filmów mają siłę, żeby radzić sobie z przeciwnościami losu i w dodatku są grani przez bardzo dobrych aktorów - ocenia rozmówca Marty Zinkiewicz. W "Śubuku" w roli głównej, po raz pierwszy w swojej karierze, występuje aktorskie odkrycie ostatnich lat, Małgorzata Gorol, znana m.in. z filmów "Twarz" Małgorzaty Szumowskiej i "Magnezja" Maćka Bochniaka. Wspierają ją – nagradzany na całym świecie za rolę w filmie "Ostatnia rodzina" - Andrzej Seweryn, kilkukrotna laureatka Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł - Aleksandra Konieczna, odkrycie głośnego serialu "Ślepnąc od świateł" - Marta Malikowska, gwiazda serialu "Chyłka" - Filip Pławiak oraz po raz pierwszy na ekranie - Wojtek Krupiński i Wojciech Dolatowski.
ŚUBUK - oficjalny zwiastun | KinoŚwiatPL
Intymny portret seryjnego mordercy
Na prawdziwej historii oparty jest też "Nitram" - australijski thriller w reżyserii Justina Kurzela. "Nitram" to zapisane wspak słowo "Martin" - imię autentycznego seryjnego mordercy z Port Arthur, który wiosną 1996 roku dokonał jednego z najtragiczniejszych zamachów z użyciem broni palnej w historii Australii. 28-letni mężczyzna zabił 35 osób, raniąc kolejnych dwadzieścia. - Największa tragedia z użyciem broni palnej w Australii to nadal niezabliźniona rana, ale film Kurzela nie jest ekranizacją masakry, tylko dramatem psychologicznym opowiadającym o łańcuchu zdarzeń, które mogły doprowadzić do tej tragedii. To intymny i bardzo niepokojący portret tytułowego bohatera, który przez swoje otoczenie traktowany jest jako dziwak albo outsider - opowiada krytyk filmowy. W roli głównej występuje genialny, nagrodzony za swoją rolę na festiwalu w Cannes Caleb Landry Jones.
Nitram (2022) oficjalny zwiastun PL | GutekFilm
Zobacz także:
12:47 CZWÓRKA Stacja Kultura - premiery 02.12.2022.mp3 Krytyk Łukasz Muszyński ocenia premiery filmowe (Stacja Kultura/Czwórka)
Od zombie do Świętego Mikołaja
W kinach także kolejny świąteczny akcent - tym razem jest to "Dzika noc". - Wyobraźcie sobie "Szklaną pułapkę", w której zamiast Bruce’a Willisa jest Święty Mikołaj. Tak wygląda nowy film Tommy’ego Wirkoli, skandynawskiego reżysera, który ma na koncie takie tytuły jak "Zombie SS" i "Hansel i Gretel. Łowcy czarownic". Mikołaj jest zły i sfrustrowany, brzydzi go konsumpcjonizm, męczą źle wychowane dzieci. Zapija smutki flaszka za flaszką, aż do momentu, kiedy na jego drodze pojawią się terroryści - dodaje Łukasz Muszyński.
DZIKA NOC 2022 Polski Zwiastun | Zwiastuny HD
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Marta Zinkiewicz
Gość: Łukasz Muszyński (krytyk filmowy, Filmweb)
Data emisji: 02.12.2022
Godzina emisji: 10.17
kul/kor