Filmy o Ukrainie. "Dokumentaliści są najbliżej ludzi"

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2023 14:50
- Chciałabym, żeby jutro był taki dzień, w którym skończy się wojna - mówi Iryna Miłkowska - prezes Fundacji VIPoL Wspieramy Razem, która działa na rzecz uchodźców z Ukrainy. 
W związku z pierwszą rocznicą wybuchu wojny na Ukrainie bezpłatny serwis streamingowy ARTE.tv przygotował 8 filmów dokumentalnych poświęconych tej tematyce. (zdj. ilustracyjne)
W związku z pierwszą rocznicą wybuchu wojny na Ukrainie bezpłatny serwis streamingowy ARTE.tv przygotował 8 filmów dokumentalnych poświęconych tej tematyce. (zdj. ilustracyjne)Foto: For your inspiration/Shutterstock

Wojna wybuchła w tłusty czwartek

- 24 dzień lutego 2022 roku wypadał w czwartek. Tłusty czwartek. Miałam bardzo dobry humor, zbierałam się do pracy, po drodze chciałam wstąpić do cukierni, żeby kupić pączki. Byłam już gotowa, żeby obudzić dzieci, włączyłam telewizor i wtedy zobaczyłam czerwony pasek na ekranie, że zaczęła się wojna. Wyły syreny, kamery pokazywały Kijów, moje miasto, w którym się urodziłam i dorastałam. Najpierw nie mogłam w to uwierzyć, potem byłam przerażona. Dotarło do mnie, że Rosja zaatakowała moją ojczyznę  - wspomina gość Czwórki. - W takim stanie przeżyłam kolejne cztery dni, ale razem z moimi współpracownikami natychmiast zabraliśmy się do pomocy. W piątek nasze samochody były już na granicy. Zabieraliśmy matki z dziećmi, ludzi starszych i potrzebujących pomocy. Dowoziliśmy ich do punktów pierwszej pomocy. Kiedy wróciliśmy do pracy, zaczęliśmy pomagać tym, którzy uciekając przed wojną, postanowili zostać w Polsce.    

Dokumenty o Ukrainie na kanale ARTE

W związku z pierwszą rocznicą wybuchu wojny na Ukrainie bezpłatny serwis streamingowy ARTE.tv przygotował 8 filmów dokumentalnych poświęconych tej tematyce. Pozwolą one przyjrzeć się temu konfliktowi z bliska, spojrzeć na wydarzenia z innej perspektywy, a także odpowiedzieć sobie na pytanie "dlaczego Ukraina?". - Do rozpoczęcia wojny nie oglądałam filmów dokumentalnych, kiedy zapoznałam się z programem przygotowanym przez ARTE zmieniłam zdanie. To, co nam pokazują serwisy informacyjne, to do końca jest to, co widzą i wiedzą Ukraińcy - zaznacza rozmówczyni Kasi Dydo. - Obejrzałam m.in. dokument "Dlaczego Ukraina?" i film "Mama". Obie produkcje były tak blisko życia, tak boleśnie prawdziwe. Mam wrażenie, że przed wojną poświęcano niewiele uwagi Ukrainie. Teraz od jej losów zależą losy całej Europy.

Zobacz: Rocznica agresji Rosji na Ukrainę. Czwórka zaprasza na relacje, wywiady, wspomnienia >>>

Filmowe świadectwo końca starego świata

Twórca "Dlaczego Ukraina?" - słynny francuski filozof, pisarz i scenarzysta filmowy Bernard-Henri Lévy - nie marnował czasu i już w pierwszych dnach inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę, z pomocą niewielkiej francusko-ukraińskiej ekipy, ruszył w teren i sfilmował Kijów i powstańczą Odessę, grozę zamordowanych w Buczy, metamorfozę prezydenta Zełeńskiego i cywilów z Borodianki, miasto Zaporożec i mozolną ochronę jego elektrowni atomowej. "Mama" to serial, którego akcja dzieje się w 2014 roku. Pewna matka (w tej roli Olesya Zhurakivska) dowiaduje się, że jej syn trafił do niewoli w Donbasie. Wyrusza w niebezpieczną podróż, żeby go odnaleźć.

Сериал Мама 1 сезон все серии подряд. На реальных событиях | OSNOVAFILM

Widzowie będą też mogli zobaczyć dokument "Polska-Ukraina: granica solidarności", którego twórca Lech Kowalski udał się na granicę, by pokazać, jak wyglądała ta mobilizacja od pierwszych dni inwazji. Jego kamera uchwyciła małą rewolucję, którą przeżyli mieszkańcy przygranicznych rejonów i tragedię uchodźców, którzy znaleźli schronienie w ich domach. - Wszystko pokazane jest tu krok po kroku. Jak Ukraińcy przekraczają granicę i jak szybko Polacy, ze wszystkich zakątków kraju, mobilizują się do pomocy - dodaje Iryna Miłkowska. 

Posłuchaj
15:56 CZWÓRKA Stacja Kultura - arte 23.02.2023.mp3 Filmy o Ukrainie w sieci. Co zobaczymy na kanale ARTE.tv? (Stacja Kultura/Czwórka)

Polskie Radio dla Zagranicy. Słowo tworzy wspólną przestrzeń. Polskie Radio dla Zagranicy. Słowo tworzy wspólną przestrzeń.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Iryna Miłkowska (prezes Fundacji VIPoL Wspieramy Razem)

Data emisji: 23.02.2023

Godzina emisji: 10.15

kul

Czytaj także

Science fiction. Filmy, które przepowiedziały przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2022 17:30
Nowe technologie, które do niedawna oglądaliśmy tylko w filmach, towarzyszą nam już na co dzień. Jak choćby wielkoformatowe, spersonalizowane reklamy z "Raportu mniejszości" z 2002 roku czy autonomiczny samochód z "Pamięci absolutnej", nad którym pracują teraz naukowcy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

35mm.online. Tu znajdziesz arcydzieła polskiego kina

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2023 13:20
Ulica Chełmska 21 w Warszawie to jedno z najbardziej filmowych miejsc w Polsce, a platforma streamingowa 35mm.online to adres, który na pewno spodoba się fanom polskiego kina. 
rozwiń zwiń