Eurowarsztat - wystawa Marty Romankiv. Imigranci zabierają głos

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2023 15:54
Marta Romankiv, urodzona we Lwowie artystka, pyta imigrantów i imigrantki o to, jak widzą przyszłość Europy. Tak powstaje projekt Eurowarsztat.
Eurowarsztat - wystawa Marta Romankiv
Eurowarsztat - wystawa Marta Romankiv Foto: mat. Muzeum Warszawy

Wspólne doświadczenia

Eurowarsztat to projekt realizowany przez Martę Romankiv, artystkę która od ośmiu lat mieszka, studiuje i pracuje w Polsce. Romankiv pyta imigrantów i imigrantki o to, jak widzą przyszłość Europy - oddaje im przestrzeń i głos, tak często marginalizowany w debacie publicznej.

- Imigracja to dla mnie jest zbiór doświadczeń, które są wspólne dla imigrantów. Chociaż oczywiście powody imigracji są bardzo różne. W Polsce jest bardzo dużo uchodźców, których oczywiście doświadczenie jest zupełnie inne niż moje - mówi artystka w Czwórce. - Natomiast mam wrażenie, że pewne wątki są wspólne. Wszystkie osoby, które mieszkają poza swoim krajem odczuwają pewien rodzaj wykluczenia - często społecznego, z powodu miejsca, z którego pochodzimy i też z racji tego, że nie mamy tutaj praw obywatelskich.

Co może zrobić Unia Europejska?

Marta Romankiv, razem z osobami pochodzącymi z różnych części świata, zastanawiają się, co Unia Europejska może zrobić dla polepszenia jakości życia osób mieszkających i pracujących na jej terenie, ale nie posiadających europejskich paszportów.

- Założeniem tego projektu jest rozmowa o przyszłości i zastanawianie się nad tym, jak ta przyszłość ma wyglądać. Też zastanowienie się nad kształtem Europy i tego, czym tak naprawdę ta Europa jest. Zwłaszcza teraz, w kontekście tego, że w Ukrainie już ponad rok trwa rosyjska inwazja i ukraińscy żołnierze giną za wolną Ukrainę, ale także za Wolną Europę i bronią jej swoim ciałem - tłumaczy artystka. - Czuję ogromną potrzebę mówienia o przyszłości, mówienia o tym, do czego dążymy. W tym projekcie zadaję pytania o przyszłość osobom, których głosu zazwyczaj nikt nie słucha i na który nikt nie zwraca uwagi, bo nie mają paszportów ani praw obywatelskich.



Na zarejestrowanych przez artystkę nagraniach imigranci opowiadają  o własnych wizjach przyszłości oraz proponują niezbędne według nich zmiany społeczne. Nagrania powstają cały czas, a projekt jest otwarty. - Do końca wystawy, będziemy również nagrywać kolejne wypowiedzi - mówi Marta Romankiv. - Zapraszamy do galerii każdego imigranta, który czuje, że chciałaby dołączyć swój głos. Można przyjść i taką wypowiedź nagrać.

Wystawę Eurowarsztat można będzie oglądać od 9 marca w Galerii Rynek 30 w Muzeum Warszawy.


Posłuchaj
19:00 CZWORKA/Stacja Kultura - Marta Romankiv o wystawie Eurowarsztat 3.03.2023.mp3 Marta Romankiv o wystawie Eurowarsztat (Stacja Kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Marta Romankiv (artystka)

Data emisji: 03.03.2022

Godzina emisji: 10.15

aw/mat.pras

Czytaj także

Ukraina na fotografiach Justyny Mielnikiewicz

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2022 16:58
- Justyna Mielinikiewicz, fotografując swoich bohaterów, nawiązuje z nimi głębokie relacje - mówiła dr Monika Rydiger, kurator wystawy zdjęć "W Ukrainie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Trzepaki, Reksio, Atari" - rozrywka dziecięca w PRL na wystawie

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2023 13:50
W co bawiły się dzieci w PRL-u? Jak formy i możliwości zabawy zmieniały się wraz z upływem czasu? Czy któreś z nich wciąż są znane i popularne? Na te wszystkie pytania odpowiada wystawa "Trzepaki, Reksio, Atari".
rozwiń zwiń