Alternatywa Konkursowa. Jak wziąć udział w konkursie Polskiego Radia Chopin?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2024 08:50
Alternatywa Konkursowa to wirtualny konkurs pianistyczny dla młodych muzyków, organizowany od czterech lat przez Polskie Radio Chopin. - Muzyka Chopina jest odskocznią od szybkiego życia. Pianistki i pianiści mogą się odciąć i w niej zatracić. Mogą też "wypuścić" emocje, a jak wiadomo młodzi ludzie mają ich mnóstwo - mówi Magda Sawicka z Radia Chopin.  
Laureaci I Alternatywy Konkursowej Polskiego Radia Chopin podczas koncertu galowego w 2021 roku.
Laureaci I Alternatywy Konkursowej Polskiego Radia Chopin podczas koncertu galowego w 2021 roku.Foto: Magdalena Sawicka/Polskie Radio Chopin
  • Alternatywa Konkursowa to konkurs organizowany przez Polskie Radio Chopin.
  • Uczestnicy nie mogą mieć skończonych 18 lat i muszą "grać Chopina".
  • Zgłoszenia można przesyłać do 5 maja 2024 roku.

Najbardziej bezstresowy konkurs pianistyczny świata

W Alternatywie Konkursowej mogą wziąć udział dzieci i młodzież do 18. roku życia. Na zgłoszenia jest czas do 5 maja 2024 roku. Jak przekonują organizatorzy, jest to najbardziej bezstresowy konkurs pianistyczny świata - z najszerszą informacją zwrotną od jurorów. 

- Utwory Fryderyka Chopina mają piękne melodie i są przepełnione emocjami. Ja lubiłam grać Chopina, ale nigdy nie miałam na tyle czasu, żeby zająć się bardziej skomplikowanymi kompozycjami jego autorstwa - przyznaje Magda Sawicka, pianistka związana z Polskim Radiem Chopin. - Dlatego Chopin sprawiał mi przyjemność, kiedy grałam w domu, ale na egzaminach w szkole już niekoniecznie - śmieje się. 

Alternatywa Konkursowa - jak wziąć udział w konkursie?

Aby wziąć udział w konkursie, należy nagrać w wersji audiowizualnej swoje wykonanie jednego dzieła Fryderyka Chopina z dowolnie wybranej kategorii repertuarowej. Nagrań można dokonać wyłącznie na instrumencie akustycznym - fortepianie lub pianinie - ale trzeba to zrobić tak, aby cały czas było widać ręce i twarz grającego.

Jak dobrze "grać Chopina"?

- Żeby dobrze "grać Chopina" na pewno konieczne są umiejętności techniczne i duża muzykalność. - W muzyce tego kompozytora ważne są też emocje, dlatego też niektórzy wykonawcy analizują biografię Chopina, czytają jego listy i próbują poznać sposób myślenia polskiego kompozytora - opowiada rozmówczyni Kasi Dydo. - Z marszu nie da się dobrze zinterpretować jego muzyki.  

Posłuchaj
13:58 CZWÓRKA Stacja Kultur - radio chopin 20.03.2024.mp3 Alternatywa Konkursowa Polskiego Radia Chopin - szczegóły konkursu (Stacja Kultura/Czwórka) 

Myśląc o Konkursie Chopinowskim, najczęściej odwołujemy się do międzynarodowego wydarzenia, które odbywa się w Warszawie raz na pięć lat. Biorą w nim udział najlepsze pianistki i pianiści z całego świata. Alternatywa Konkursowa adresowana jest do szerszego grona i niekoniecznie do aż tak wytrawnych graczy.

- W naszym konkursie mogą wziąć udział osoby, które nie skończyły 18 lat, więc zakres wiekowy jest bardzo szeroki. Poprzednie odsłony udowodniły, że nawet 8-letnie dzieci potrafią zaskoczyć umiejętnościami i muzykalnością, zwłaszcza w tych łatwiejszych Chopinowskich formach - podkreśla gościni Czwórki. - Te występy można oglądać na naszym kanale na YouTube.  

Aleksandra Kryjom – Nokturn Es dur op 9 nr 2 | Polskie radio Chopin

Konkurs zostanie przeprowadzony w dziesięciu następujących kategoriach repertuarowych: 1. Preludium, 2. Etiuda, 3. Walc, 4. Nokturn, 5. Mazurek, 6. Polonez, 7. Impromptu, 8. Ballada, 9. Scherzo, 10. Do wyboru: Barkarola op. 60, Fantazja f-moll op. 49, Berceuse Des-dur op. 57, część pierwsza Sonaty b-moll op. 35 lub część pierwsza Sonaty h-moll op. 58.

- Jury - podobnie jak na egzaminach w szkołach muzycznych - ocenia technikę, ale przede wszystkim muzykalność, czy to jak dany uczestnik czy uczestniczka czują i opowiadają dany utwór - wyjaśnia Magda Sawicka. - Muzyka ma swój własny język, co prawda bez liter, ale za to z dźwiękami. Chodzi o to, żeby zaciekawić nimi słuchaczy.

Alternatywa Konkursowa 2024 Alternatywa Konkursowa 2024

Laureaci oraz wyróżnieni otrzymają zaproszenie do udziału w nagraniu audio-wideo Koncertu Laureatów, który odbędzie się 14 września 2024 roku w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana w Warszawie, a także zestawy płyt Polskiego Radia Chopin.

Sprawdź też:

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Magda Sawicka (Radio Chopin)

Data emisji: 20.03.2023

Godzina emisji: 11.15

kul/mat. prasowe/wmkor