Już niedługo Festiwal Grzesiuka. Co w programie?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2024 17:08
- W drugi weekend maja zapraszamy do Teatru Baza i Parku Sieleckiego na Festiwal Grzesiuka. To sąsiedzkie spotkania z warszawskim folklorem - mówi Katarzyna Gumienna, organizatorka. - Patronuje im Stanisław Grzesiuk, legendarny bard stolicy, który m.in. przeniósł starą Warszawę do nowej Warszawy. Dlatego chcemy pamiętać o nim i o jego twórczości.
Stanisław Grzesiuk, niezrównany bard Warszawy, to jego twórczości i warszawskiemu kolorytowi poświęcony jest Festiwal Grzesiuka.
Stanisław Grzesiuk, niezrównany bard Warszawy, to jego twórczości i warszawskiemu kolorytowi poświęcony jest Festiwal Grzesiuka.Foto: Domena publiczna/Polona.pl
  • W dniach 11-12 maja 2024 odbędzie się Festiwal Grzesiuka. 
  • Organizatorzy tym sposobem chcą uczcić rocznicę urodzin Stanisława Grzesiuka, słynnego barda Warszawy, która wypada 6 maja. 
  • Wydarzenie odbywa się w Teatrze Baza i Parku Sieleckim. O jego szczegółach opowiada Katarzyna Gumienna, organizatorka. 

Festiwal Grzesiuka - kiedy się odbędzie?

W dniach 11-12 maja odbędzie się Festiwal Grzesiuka. Wydarzenie zainauguruje przedstawienie pt. Ferajna w Teatrze Baza, następnie barwny korowód przejdzie do pobliskiego Parku Sieleckiego. Wybór miejsca nie jest przypadkowy. 

- W tym parku od 2016 roku organizujemy spotkania z miejskim folklorem. Patronuje nam postać Stanisława Grzesiuka z kilku powodów. Po pierwsze wychowywał się nieopodal, na ul. Tatrzańskiej, a niedzielne popołudnia spędzał często właśnie w Parku Sieleckim, gdzie odbywały się zabawy taneczne - opowiada gość Czwórki. - Wspomnienia ze swojej przedwojennej dzielnicy spisał w kultowej książce "Boso, ale w ostrogach". Na mury zburzonej Warszawy przeniósł piosenki śpiewane kilka lat wcześniej, w zupełnie innej rzeczywistości. Można powiedzieć, że on m.in. przeniósł starą Warszawę do nowej, powojennej stolicy. 

W latach 50. Książki Grzesiuka biły rekordy popularności. Opisywały nie tylko koloryt przedwojennego Czerniakowa, ale także ówczesne realia i obyczajowość. - Bił od niego autentyzm, niezłomność, szczerość. Jego relacje do dzisiaj są jednymi z tych, które malują obraz polskiego dwudziestolecia międzywojennego - tłumaczy rozmówczyni Kasi Dydo. - Stanisław Grzesiuk mówił gwarą warszawską, był też bardzo autentyczny i bezpośredni w komunikatach. Tam nie było żadnego pola na półsłówka i niedomówienia. Wszystko musiało być jasno i klarownie powiedziane. Takie są też jego książki. Dlatego, myślę, zdobył wielką popularność jako pisarz.


 

Piosenki Grzesiuka - nieodłączny element folkloru Warszawy

Obok literackiej twórczości Grzesiuk także śpiewał i pisał piosenki, które dotykały życia. - Opowiadają o ludzkich dramatach, czasami w bardzo humorystyczny sposób. Bo trzeba też przyznać, że w gwarze warszawskiej ten humor jest bardzo ważny - tłumaczy gość Czwórki. - Grzesiuk swojego czasu miał także audycję w Polskim Radiu, gdzie opowiadał o Czerniakowie i tym co się tam działo. 


Źr. Youtube/ Polskie Nagrania/Stanisław Grzesiuk - Bal na Gnojnej [Official Audio]

Pełen humoru i warszawskiego folkloru ma być także festiwal. W jego programie, oprócz spektaklu, organizatorzy  przygotowali wiele atrakcji. - Będzie wystawa plenerowa, warsztaty artystyczne, rękodzieło, animacje dla całych rodzin - zdradza Katarzyna Gumienna. - Będzie spacer śladami Grzesiuka, rozmowy,  koncerty, konkursy i potańcówki. Mamy także nadzieję, że nasz festiwal będzie płaszczyzną, która łączy pokolenia. 


Posłuchaj
24:53 CZWORKA/Stacja kultura - Festiwal Grzesiuka 29.04.2024.mp3 Katarzyna Gumienna opowiada o programie Festiwalu Grzesiuka (Stacja kultura/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Katarzyna Gumienna (organizatorka Festiwalu Grzesiuka)

Data emisji: 29.04.2024

Godzina emisji: 10:15

aw/wmkor

Czytaj także

Wystawa "No.12" - co można zobaczyć w Społecznym Centrum Fotografii przy Chłodnej 20

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2024 13:50
W Społecznym Centrum Fotografii "Chłodna 20" można oglądać wystawę absolwentek i absolwentów Programu Mentorskiego Sputnik Photos 2022/23. O wystawie "No.12" i samym programie opowiadają w Czwórce Adam Pańczuk, fotograf, mentor programu i członek kolektywu Sputnik Photos oraz kurator wystawy, a także artyści Paulina Pidzik i Tomasz Motyka.
rozwiń zwiń