– Jest to najcudowniejsza rzecz, jaką do tej pory w życiu śpiewałam, jestem całym sercem za tą operą, za tą realizacją – mówi Magdalena Polkowska, odtwórczyni roli Mimi, jednej z głównych postaci opery "Cyganeria" ("La Bohème").
Mimi jest biedną, samotną kwiaciarką.- Któregoś dnia gaśnie jej świeca i puka do drzwi kolegi, którego już gdzieś widziała. Tworzy się między nimi więź i rodzi się miłość. Niestety okazuje się, że Mimi jest ciężko chora – opowiada historię postaci Polkowska.
Zdaniem śpiewaczki, Puccinii jest jednym z najwspanialszych kompozytorów, który potrafi wzbudzać niewiarygodne emocje. – Przyznam, że kiedy uczyłam się partii to nie mogłam do końca słuchać czwartego aktu, kiedy Mimi umiera, bo było to dla mnie tak wzruszające, że sama zastanawiałam się jak ja to zaśpiewam, bo będę płakać jak będę to śpiewać – opowiada Magdalena Polkowska.
W rolę Rudolfa wcielił się natomiast solista Tadeusz Szlenkier. – Pierwszy raz w życiu śpiewam tą partię, jestem bardzo przejęty, bo to ważna partia w repertuarze – mówi śpiewak tuż przed premierą spektaklu.
Rudolf to poeta, którego opuściło natchnienie i, które powraca wraz z pojawieniem się kobiety – Mimi. To poeta, który tworzy po to, aby od czegoś uciec. Taką koncepcję na postać Rudolfa miał reżyser opery Maciej Prus. Rudolf jest nieszczęśliwy, niezadowolony ze swojego życia. – To jego życie jest trochę udawane, trochę sztuczne, bo nie jest szczęśliwe – tłumaczy Szlenkier. Ten stan "nieszczęśliwości" powoduje, że kiedy pojawia się miłość to Rudolf nie potrafi sobie z nią poradzić. – Przy trudnościach życiowych to wszystko się jakoś rozbija i kończy się po prostu smutno – kwituje Tadeusz Szlenkier.
Zgodnie z wizją kompozytora, obsadę "Cyganerii" stanowią przede wszystkim młodzi śpiewacy. - Partia Rudolfa to debiut Tadeusza Szlenkiera. On ma dwadzieścia parę lat – zdradza Maciej Figas, dyrygent, dyrektor Opery Nova.
"Cyganeria" w reżyserii Macieja Prusa to jeden z wielu wybitnych dzieł, które zaprezentowane zostały podczas 18. Bydgoskiego Festiwalu Operowego. Najstarszego i największego w Polsce przeglądu najciekawszych dokonań teatrów muzycznych, zarówno krajowych jak i zagranicznych.
Więcej o Festiwalu w Bydgoszczy, młodych talentach, a taże najnowszych dziełach operowych dowiecie się państwo słuchając audycji "Rozdroża Kultury", którą przygotował Andrzej Matul.
(mb)
Aby wysłuchać calej audycji, wystarczy wybrać "Rozdroża Kultury" w boksie "Posuchaj" w ramce po prawej stronie.