Jak zapewniają dyrektorzy festiwalu Agnieszka Śniegowska i Roman Gutek kinematografia amerykańska jest bardzo różnorodna. American Film Festval - mówi Roman Gutek - ma za zadanie między innymi pokazywać, czy wręcz przybliżać polskiej publiczności kino i twórców młodych, zupełnie dotąd nieznanych. "Dominujące w Polsce kino amerykańskie, to przede wszystkim komercyjne filmy produkowane i dystrybuowane globalnie przez duże filmowe studia. Natomiast wiele bardzo dobrych, uniwersalnych, ale mniej komercyjnych filmów, w ogóle do Polski nie trafia. Festiwal w Wrocławiu chce odkrywać dla polskiej publiczności nowe i najnowsze nazwiska a także eksperymentalne zjawiska w kinie amerykańskim - dodaje Roman Gutek.
Poprzez pokazywanie różnorodnego kina z Ameryki, festiwal będzie się starał odkłamywać wizerunek Stanów Zjednoczonych, postrzeganych jako wielki supermarket wytwarzający wyłacznie produkty filmowe na globalny rynek. Podczas sześciu festiwalowych dni zaprezentowane zostanie 76 filmów w czterech sekcjach. Obok produkcji najnowszych, będzie prezentowana klasyka: retrospektywy reżyserskie, aktorskie czy kino gatunków. Owe retrospektywy będą tworzyć także kontekst do prezentacji filmów współczesnych i wskazywać na wielość powiązań, które łączą dzień dzisiejszy i minione lata kinematografii amerykańskiej. Prezentowane na festiwalu filmy są też przyczynkiem do różnego rodzaju seminariów, wykładów i dyskusji na tematy społeczne, polityczne i kulturowe. Do udziału w tych dyskusjach, oprócz twórców prezentowanych filmów, zapraszani są amerykańscy krytycy filmowi, dziennikarze, socjologowie, filozofowie, pisarze i artyści.
W swojej audycji Katarzyna Hagmajer zaprezentowała także m.in. jubileuszowy XX Festiwal Ars Cameralis poświęcony muzyce alternatywnej, który trwać będzie do 29 listopada. Ponadto znalazła się tam też rozmowa z autorkami wystawy "SUPER!jednostka rekapitulacja " w katowickim Rondzie Sztuki. Dowiedzieć się możemy niemal wszystkiego na temat szalenie interesującej międzynarowej wystawy "Dreams of Power - Sny o potędze", w poznańskim Centrum Kultury Zamek Ponadto kolejna premiera („Jenufa” Leosa Janacka) w ramach Festiwalu Oper Kameralnych XX i XXI wieku w Warszawskiej Operze Kameralne i recenzja słynnego spektaklu "Shirley Valentine" w teatrze Rampa autorstwa Ewy Heine.
Zapraszamy do wysłuchania całego Magazynu sztuk pięknych.
(ks)
1