Dokładnie dziesięć lat temu powstała polska wersja językowa wolnej encyklopedii "Wikipedia"
Doktor Łukasz Szurmiński z Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego sukcesu Wikipedii upatruje w jej uniwersalnym charakterze. Z Wikipedii korzystają zarówno uczniowie, studenci jak i osoby pełniące różne funkcje publiczne. Popularność Wikipedia zawdzięcza przede wszystkim szybkości z jaką pojawiają się nowe informacje - uważa Łukasz Szurmiński.
Nowe hasła pojawiają się bardzo szybko w przeciwieństwie do tradycyjnych encyklopedii, gdzie mija kilkadziesiąt lat nim wyjdą wszystkie tomy. Wikipedia daje możliwość ciągłej aktualizacji zawartej tam wiedzy - zauważa doktor Łukasz Szurmiński. W jego opinii nie jest to najbardziej wiarygodne źródło informacji, ale pewniejsze niż zwykłe strony internetowe.
Wikipedia to świetne narzędzie, które z powodzeniem może być wykorzystywane w edukacji - ocenia Paweł Zienowicz ze Stowarzyszenia Wikimedia, które opiekuje się polską wersją Wikipedii. Nauczyciele zamiast walczyć z uczniami, którzy korzystają z Wikipedii powinni raczej uczyć umiejętnego z niej korzystania - uważa Paweł Zienowicz.
Jego zdaniem Wikipedia coraz częściej jest wykorzystywana w szkołach, gdyż ułatwia pracę nauczycielom. Zdolniejszym uczniom jako pracę domową nauczyciel może zadać napisanie hasła, które później zostanie poprawione przez internautów - tłumaczy Paweł Zienowicz.
Z polskiej Wikipedii korzystają nawet polscy politycy. W maju 2010 roku pełniący obowiązki głowy państwa marszałek Sejmu Bronisław Komorowski na konferencji prasowej trzymał w ręku kartkę z wydrukiem hasła o Radzie Bezpieczeństwa Narodowego z Wikipedii.
Założycielami polskiej Wikipedii byli lekarz internista Krzysztof Jasiutowicz i fizyk Paweł Jochym. Obecnie polska wersja językowa zawiera ponad 800 tysięcy haseł.
IAR, agkm
Zobacz galerię: Dzień na zdjęciach