Współczesne księgi przemian

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2013 14:30
Nie odwołują się do poetyki rewolucjonistów, nie stosują języka nienawiści, a mimo to w sposób dosadny i obrazowy opowiadają o problemach współczesnego świata. W cyklu "Look na Book" ekspertki z Bibliocreatio analizują "No Logo" Naomi Klein oraz "Punkt przełomowy" Malcolma Gladwella.
Audio
  • "Look na Book: Naomi Klein i Malcolm Gladwell (Czwórka)
Naomi Klein No Logo
Naomi Klein "No Logo"Foto: mat. prasowe

O "No Logo" mówi się, że to biblia antyglobalistów, zaś jej autorka, Naomi Klein uchodzi za gwiazdę dziennikarstwa i jedną z najbardziej wpływowych osób na świecie. Mimo że jej książka funkcjonuje jako manifest, nie ma tutaj wykrzykników i propagandowych haseł. Jest za to drobiazgowa i wnikliwa analiza strategii oraz funkcjonowania międzynarodowych korporacji, a także wpływu ich działalności na nasz społeczny, ekonomiczny i kulturowy krajobraz.

 - Naomi Klein zajmuje się fenomenem marek, czyli bada, jak to się dzieje, że nie kupujemy produktu, lecz płacimy właśnie za markę - opowiada Zosia Karaszewska. - W Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie "No Logo" ukazało się w 2000 roku. Wtedy, z naszego punktu widzenia, było fantastyką. Minęło 13 lat i to wszystko, co opisała Klein, jest teraz na polskich ulicach.

"Look na Book": sprawdź co warto czytać!

Analizą współczesnego świata zajmuje się też jeden z najsłynniejszych amerykańskich guru zarządzania. W książce "Punkt przełomowy. O małych przyczynach wielkich zmian" Malcolm Gladwell szczegółowo pokazał cykl życia oraz istotę trendu, którym jest zarówno trend rynkowy, jak i epidemia grypy, przestępczości czy moda na buty określonej marki. Tytułowy "punkt przełomowy" to magiczny moment, decydujący o tym, że pomysł, idea kilku osób staje się modą, trendem lub przeradza się w nagonkę.

 - Gladwell to ulubiony pisarz liderów światowego biznesu, a w jego książkach główny nacisk położony jest na psychologię społeczną - mówi Sylwia Stano. - A że felietony i reportaże są zabawne i błyskotliwe, a ich autor uchodzi za wszechwiedzące oraz wielorękie bóstwo anegdot, "Punkt przełomowy" czyta się naprawdę świetnie.

Listę lektur obowiązkowych dla "Stacji Kultura" przygotowują Sylwia Stano i Zosia Karaszewska. Uzasadnienie ich wyborów znajdziesz w pliku dźwiękowym dołączonym do artykułu.

kul  

Zobacz więcej na temat: Czwórka KSIĄŻKA literatura
Czytaj także

Powieści skrojone na "bestsellerową" miarę

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2013 15:00
Kontynuator tolkienowskiej tradycji i katoliczka, której saga zajmuje czołowe miejsce na liście "książek niewłaściwych" w Stanach Zjednoczonych. "Gra o tron" oraz "Igrzyska śmierci" to kolejne pozycje w literackim cyklu Czwórki "CzytoCzytamto".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Strefa Bezpieczeństwa Goražde” - komiksem w wojnę

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 15:30
Okazuje się, że przy pomocy komiksu także można poruszać tematy niełatwe. - Do takich publikacji należy "Strefa Bezpieczeństwa Goražde", autorstwa Joe Sacco, obsypany nagrodami komiks o wojnie w byłej Jugosławii - opowiada w Czwórce Paweł Timofiejuk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska proza nie musi być męcząca

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2013 16:50
Wbrew obiegowej opinii zdarzają się książki polskich pisarzy, których lektura sprawia prawdziwą przyjemność. Należą do nich "Bikini" Wiśniewskiego i "Lala" Dehnela, o czym przekonują ekspertki z Bibliocreatio w cyklu literackim "CzytoCzytamto".
rozwiń zwiń