Gdy ciało traci swój młodzieńczy blask

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2013 13:03
"Zrób mnie młodszą, zrób mnie piękną” to książka o problemie starym jak świat – jak zatrzymać czas i młodość.
Audio
  • "Zrób mnie młodszą, zrób mnie piękną” (Stacja Kultura/Czwórka)
Gdy ciało traci swój młodzieńczy blask
Foto: Glow Images/East News

Tanya Valko - bestsellerowa autorka, Polka urodzona w Krakowie, mieszkająca od ponad 20 lat w krajach islamskich (aktualnie w Dżakarcie). Z wykształcenia jest orientalistką (absolwentką UJ), wraz z mężem wiele lat temu wyjechała do Arabii Saudyjskiej, potem do Libii, a teraz do Indonezji. W Polsce jest znana z tzw. arabskiej serii („Arabska żona”, „Arabska córka”, „Arabska krew”, „Arabska księżniczka”), a 20 sierpnia ukaże się zupełnie nowa książka, poza serią – „Zrób mnie młodszą, zrób mnie piękną”. To quasi-autobiograficzna powieść o kobietach, które postanawiają poprawić swoją urodę, a także o fizycznych i psychologicznych aspektach operacji plastycznych.
Autorka mówiła, że porusza w niej problemy, które są znane ludziom z jej grupy wiekowej „40 +” i chcą „zatrzymać starość”. - Tak trochę nie zgadzam się z tymi zmarszczkami, symptomami starości i chcę je zatrzymać. Nie dziwię się moim koleżankom, że one też nie chcą staro wyglądać, zwłaszcza, że duchowo czują się młodo – tłumaczyła w "Stacji kultura".
Książka opowiada o grupie przyjaciół w średnim wieku, borykających się z codziennymi problemami. To ludzie wykształceni, którzy stanęli na rozdrożu i chcą odmienić swoje życie, tak aby za wszelką cenę zatrzymać młodość i poprawić swój wygląd. Nie zgadzają się na nadchodzącą starość i postanawiają się jej nie poddać. Dzięki zabiegom podejmują rozmaite życiowe wyzwania, a nowy wygląd ma im dać szansę na odzyskanie witalności i wiary w siebie. - Ci ludzie stoją na rozdrożu – oceniała pisarka.
W swojej powieści Tanya Valko zawarła kilka opowieści o ludziach ze średniej klasy społecznej, pozostających w różnych związkach. Jedna z bohaterek właśnie rozwodzi się ze swoim mężem i wchodzi w relacji z młodszym o piętnaście lat mężczyzną. Wtedy zaczyna być bardzo krytycznie nastawiona do swojego ciała zauważa, że coraz bardziej się starzeje, nie jest z siebie zadowolona, obawia się, że ktoś będzie się z niej podśmiewał, widząc ją u boku młodszego partnera. Tanya Valko w swojej książce pokazuje jak starość dotyka człowieka i jak się można przed nią uchronić.
pp

Zobacz więcej na temat: emerytura KSIĄŻKA literatura
Czytaj także

Przerażający sekret nocnego Paryża

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2013 07:07
Kolejny mroczny thriller autora bestsellerowej "Trylogii Zła"! "Requiem otchłani" to drugi po "Upiornym zegarze" tom przygód pisarza Guya de Timée.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opowiadania erotyczne? "Kobiety mogą pisać równie odważnie jak mężczyźni"

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2013 12:00
Po tworzeniu poezji przyszedł czas na erotyczne opowiadania? – Uważam, że to normalny kierunek rozwoju – śmieje się Katarzyna Miller, psycholog i poetka, autorka piosenek i filozofka, która właśnie opublikowała gorącą książkę "Słone ciasteczka. 10 opowiadań erotycznych".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Papusza" – Angelika Kuźniak o romskiej poetce w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 13:30
Bohaterką najbliższego wydania "Z najwyższej półki" będzie Papusza. Michał Nogaś zaprasza do wysłuchania rozmowy z Angeliką Kuźniak, autorką reportażu o niezwykłej cygańskiej poetce. Początek w niedzielę, 11 sierpnia o godzinie 21.00.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kazimierz Orłoś: czytanie dla pisarza bywa niebezpieczne

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 18:48
- W pisaniu przeszkadza ogólne przymulenie, stan, gdy nic nie wychodzi, nic się nie dzieje, trudno wtedy się skupić. Bardzo pomagało mi natomiast czytanie poezji, to tak jakby ładowanie akumulatora, jeśli chodzi o język - opowiadał Kazimierz Orłoś podczas spotkania z czytelnikami w swoim warszawskim mieszkaniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Listy do mojego oprawcy": ofiara rewolucji islamskiej rozlicza się z przeszłością

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2013 13:59
- Huszang Asadi to przypadkowy, naiwny bohater najważniejszych wydarzeń na Bliskim i Środkowym Wschodzie. Człowiek wielbiący poezję, który nagle stał się ofiarą służb specjalnych - mówi Jerzy Haszczyński o autorze książki "Listy do mojego oprawcy".
rozwiń zwiń