Polska ilustracja będzie królowała w Berlinie

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2013 14:16
- W tym roku na festiwalu Illustrative 2013 zostaną zaprezentowane polskie ilustracje. To zasługa pracy Agaty "Endo" Nowickiej i Marii Zaleskiej, założycielek fundacji ILLO - mówi Arobal, grafik, ilustrator, którego prace też zobaczymy w Berlinie.
Audio
  • Arobal opowiada o festiwalu Illustrative w Berlinie i swoich rysunkach (Stacja Kultura/Czwórka)
Monika we wstążkach Arobal
"Monika we wstążkach" ArobalFoto: mat.pras./www.illustrative.de

Na festiwalu Illustrative już od 6 lat prezentowane są prace z całego świata. W tym roku nie zabraknie prac polskich ilustratorów, bo Polska to główny kierunek imprezy. Bartek Kociemba zaprezentuje tam 10 swoich prac.

- Illustrative to jedna z najważniejszych, jeśli nie najważniejsza impreza w Europie, a może nawet na świecie, związana ze sztuką ilustracji, grafiką - mówi w Czwórce Arobal. - Agaty "Endo" Nowicka i Maria Zaleska wkładają bardzo dużo pracy, by promować polską ilustrację w kraju i za granicą. Nasza obecność w Berlinie to też ich zasługa.
Artysta zauważa, że mamy wspaniałe tradycje polskiej ilustracji, a dziś przeżywamy swego rodzaju renesans tej dziedziny sztuki. Arobal zaznacza, że poziom polskiej ilustracji wcale nie jest amatorski.
- W Berlinie zostanie zaprezentowanych 10 moich prac, tym razem będą to tylko oryginały, nie wydruki, z tego się bardzo cieszę - mówi Bartek Kociemba. -  Moje prace są bardzo mięsiste lepiej wyglądają na papierze niż po cyfrowej obróbce - dodaje.
Wszystkie ilustracje będzie można zobaczyć na berlińskim festiwalu od 31 sierpnia, do 8 września.

"Deverux"
"Deverux" Arobal. mat.pras./www.illustrative.de

Ilustracje Bartka Kociemby możemy kojarzyć choćby z okładki płyty Moniki Brodki, na której widnieje jeleń ze wstążkami w porożu. Arobal przyznaje, że swoją pasję i zawód odkrył dopiero na studiach, a w stronę rysunku pchnęła go frustracja błędnym wyborem kierunku studiów (studiował politologię) a także dobry zbieg okoliczności. Od tamtej pory rysuje. Podstawowy warsztat pracy gościa Kasi Dydo to: papier, ołówek, kredki, dopiero później skaner i wyrównywanie kontrastów w programie graficznym.

(pj)

Zobacz więcej na temat: komiks
Czytaj także

"Żywe trupy": jeśli lubisz się bać, słuchaj przed północą

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 13:08
- Tak naprawdę ten komiks nie jest o zombie, lecz o ludzi, którzy przeżyli. Im dalej w las, tym ważniejsze stają się interakcje między ludźmi - powiedział w Jedynce producent radiowego słuchowiska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Warszawskie okiem popkultury

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2013 18:21
1 sierpnia mija 69. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji w sklepach pojawiają się koszulki i kubki, na ulicach – gry miejskie, a internet puchnie od deklaracji patriotycznych młodych ludzi. Tylko… co tak naprawdę młodzi Polacy wiedzą o tej trudnej dla nas lekcji historii?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tak, super" - dziewczyński komiks o miłości

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2013 10:00
- To nie jest porno album, choć dużo w nim seksu i cielesności - tłumaczą dziewczyny z Dream Team, autorki pierwszego w Polsce kobiecego komiksu erotycznego "Tak, super".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komiks Wojdy zaczyna się od "ga, ga"

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2013 09:00
Dennis Wojda postanowił stworzyć powieść graficzną o sobie i swojej rodzinie w 366 dni. Wydawca wydłużył mu ten czas o 200 dni czyli 200 kadrów.
rozwiń zwiń