Pieniądze to wciąż tabu. Słusznie?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 12:00
Nie lubimy mówić o swoich zarobkach. Często uważamy wręcz, że to nie przystoi i jest w złym tonie. Coraz bardziej za to lubimy i cenimy tych, którzy odważnie przyznają się do tego, że umieją oszczędzać. Oznaka kryzysu?
Audio
  • Czy w innych krajach rozmowy na temat zarobków są na porządku dziennym? (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Sonda Czwórki - czy wypada mówić o swoich zarobkach? Czy powinny być jawne? (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Co bardziej nam imponuje - umiejętne oszczędzanie, czy życie pełną piersią i wydawanie pieniędzy bez większego zastanowienia? (Czwórka/Poranek OnLine)
Pieniądze
PieniądzeFoto: Marlena Borawska/PR

Od niepamiętnych czasów pieniądze były tematem, o którym nie za bardzo lubimy rozmawiać. Potwierdzają to najnowsze badania TNS Polska "Polacy mówią o płacy", będące elementem kampanii "Zarobki bez tabu". Wysokość wynagrodzenia i pozycja zawodowa mają wpływ na opinię odnośnie otwartego mówienia o zarobkach.
Za pozytywne zjawisko uważa to aż 40% respondentów z wynagrodzeniem netto, oscylującym w okolicach 2000 złotych i tylko 26% respondentów z poziomem zarobków przekraczającym 4000 złotych. Otwarte mówienie o pensji popiera blisko połowa pracowników fizycznych. Natomiast najwięcej jego przeciwników znajdziemy wśród kadry zarządzającej. Raczej negatywnie oceniło je 29% przedstawicieli tej grupy. Podobnie przedstawiają się głosy uczestników sondy Czwórki.
PRZECZYTAJ TEŻ: Pieniądze w związku - moje, twoje, czy nasze?

Jak to wygląda w innych krajach? Rosjanie uważają, że lepiej o tych pieniądzach nie rozmawiać. W Ameryce z kolei sytuacja jest podobna, jak u nas - bogaci milczą, biedniejsi z kolei nie mają z tym problemu.
Jeszcze ważny temat związany z pieniędzmi, który poruszyliśmy w "Poranku OnLine", to kwestia oszczędzania. Coraz częściej osoby, które skrzętnie oszczędzają, nie są uważane za dusigroszy, lecz za ludzi godnych zaufania i rozsądnych, w sam raz na czasy kryzysu.
Więcej szczegółów na temat poruszonych zagadnień, znajdziecie w materiałach dźwiękowych dołączonych do tekstu.
(ac/kd)

Czytaj także

Pieniądze rządzą światem? "Nie da się bez nich żyć, ale warto próbować"

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2013 08:00
- Nie da się żyć bez pieniędzy - mówi stanowczo Olga, która jakiś czas temu porzuciła stałą pracę na rzecz życia "na własną rękę". - Ale można starać się ograniczyć używanie tego środka płatniczego do minimum. I radzić sobie bez etatu, czy ubezpieczenia zdrowotnego. To kwestia podejścia do życia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wypalenie zawodowe: młodzi, zdolni, sfrustrowani

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2014 11:30
Wypalenie zawodowe, bądź "przerdzewienie", dotyka wielu młodych ludzi, którzy rozpoczynając pierwszą pracę, inaczej wyobrażali sobie start w zawodowej karierze. Są ambitni, a nie widzą szans na awans. - Trzeba płonąć, żyć z pasją, żeby się wypalić - mówi Ewa Gontarczyk, coach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie młodego Polaka na kredyt

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2014 13:00
Życie od pierwszego do pierwszego to dziś prawdziwy luksus. Nie stać na niego ludzi młodych, którzy masowo wspomagają się kredytami, debetami albo krótkoterminowymi pożyczkami.
rozwiń zwiń