Nad problemami funkcjonowania mediów publicznych debatowali naukowcy, ludzie mediów, ale też politycy.
- Ta konferencja ma wielorakie cele, ma uświadomić szerszy kontekst, w którym działają polskie media. Zarówno ten technologiczny, jak i społeczny, polityczny i historyczny. Po drugie ma ten kontekst i doświadczenia innych krajów przenieść na grunt polski przy rozwiązywaniu naszych polskich problemów z mediami – mówił w rozmowie z Kasią Węsierską Jan Dworak.
Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zwracał uwagę, iż problemy nie ograniczają się tylko do pieniędzy z abonamentu, których jest zbyt mało, by zapewnić stabilne funkcjonowanie mediów publicznych. - Przed nami stoją problemy z uspołecznieniem modelu radia, ze sposobami komunikowania się z widzem i ze słuchaczem, ze rozumieniem tego, czego widz oczekuje, ze zrozumieniem celów jakim dzisiaj w dobie cyfryzacji powinny służyć media publiczne.
W trakcie konferencji zwracano uwagę, na to, że media publiczne powinny przestać funkcjonować paternalistycznie, czyli nauczać swoich widzów o tym, co wolno, a czego nie, tylko powinny się włączyć partnersko w dialog.
Aby dowiedzieć się więcej na temat konferencji posłuchaj relacji naszej reporterki Kasi Węsierskiej.