Stadion Narodowy to ich dzieło!

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2012 12:18
- Podstawowym wzorcem, zgodnie z którym projektuje się stadion są dziś przepisy UEFA, mówiące o widoczności i bezpieczeństwie - wyjaśniają w czwórkowym "Poranku" architekci Stadionu Narodowego.
Audio
  • Kibice będą mogli oglądać Warszawę z bardzo różnych miejsc.
  • Co się będzie działo w weekend poza Euro 2012 i wokół Euro 2012 - materiał Kamila Piechowskiego.
  • Dramatyczna sytuacja Szwedów na Ukrainie - relacja Patryka Kuniszewicza z Kijowa
  • Patryk Kuniszewicz z Kijowa.

Zbigniew Pszczólny i Mariusz Rutz najtrudniejsze prace mają już za sobą - wygrali konkurs na projekt Stadionu Narodowego, w ciągu roku wykonali prace projektowe, zgromadzili dwa duże samochody dokumentacji technicznej. W lutym 2009 roku została przyjęta ostateczna wersja projektu tego obiektu sportowego. Dziś na stadionie zostanie rozegrany pierwszy mecz Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Jak projektuje się stadiony w Czwórce opowiadają architekci z pracowni JSK Architekci, autorzy Stadionu Narodowego, stadionu we Wrocławiu i obiektu sportowego Legii.

- Dziś obowiązuje jeden wzorzec stadionu - to są przepisy UEFA i one są najważniejsze. Mówią o widoczności i bezpieczeństwie. Na ich podstawie należy projektować taki obiekt sportowy - wyjaśniają projektanci. - Są też wzorce kształtu geometrii widowni. To są bardzo ważne elementy przy projektowaniu tej miski, w której siedzą kibice. Chodzi o to, żeby z każdego miejsca, nawet tego najbardziej oddalonego, doskonale było widać to, co się dzieje na boisku - dodają.

Najważniejszy nie jest wcale wygląd zewnętrzny obiektu sportowego. Najtrudniej jest skonstruować trybuny. Dziś buduje się stadiony oparte na elipsie i na prostokącie.

Na Stadionie Narodowy 58 tysięcy kibiców może zająć miejsca siedzące, pod dachem. Dodatkowym rozwiązaniem jest możliwość zadaszenia również murawy boiska. Niestety cała strefa wokół tego obiektu została ogrodzona, z tego pomysłu nie są zadowoleni również architekci.

Stadion wrocławski jest trochę bardziej kameralny, został zaprojektowany jako stadion klubowy. Który z ukraińskich stadionów podoba się najbardziej Zbigniewowi Pszczólnemu i Mariuszowi Rutzowi dowiesz się słuchając audycji "Poranek".

Zapraszamy również do wysłuchania relacji Patryka Kuniszewicza, który od kilku dni przygląda się organizacji Euro na Ukrainie. A jeśli Euro 2012 Cię nie interesuje posłuchaj materiału Kamila Piechowskiego - o atrakcjach kulturalnych na najbliższy weekend!

(pj)

/
Czytaj także

Warszawa i Wrocław gotowe na przyjęcie kibiców

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2012 11:45
Marcin Herra ze spółki PL.2012 spodziewa się, że na mecz otwarcia przyjedzie 60 tysięcy kibiców spoza stolicy. We Wrocławiu będzie 46 tysięcy sympatyków futbolu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niemiecka flaga na polskim lwie. Tylko przez chwilę

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2012 11:59
Przed Pałacem Prezydenckim na oczach dziennikarzy i zgromadzonych osób dwóch mężczyzn namalowało na pomniku lwa małą flagę Niemiec.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Euro 2012 na Ukrainie - poradnik korespondenta Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2012 11:00
W księgarniach można już kupić poradnik "2012 porad na Euro, czyli jak pojechać na Ukrainę i trafić gdzie trzeba" autorstwa Piotra Pogorzelskiego, korespondenta Polskiego Radia w Kijowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Angielscy piłkarze dziękują polskim kibicom

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2012 12:44
"Dziękujemy za gorące przyjęcie" z takim transparentem wyszli piłkarze Anglii na otwarty trening w Krakowie.
rozwiń zwiń