"Solidarni z Białorusią" i z kulturą niezależną

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2013 08:40
"Kierując się hasłem "Białoruska Kultura Niezależna", chcemy przedstawić trójmiejskiej publiczności niezależnych artystów, tworzących mimo reżimu – zapowiadają organizatorzy kampanii "Solidarni z Białorusią" w Trójmieście. Akcja rozpocznie się 21 marca i potrwa 3 dni.
Audio
  • "Solidarni z Białorusią 2013" w Trójmieście. Rozmowa z organizatorkami (Poranek OnLine/Czwórka)

 - Wszystko zaczęło się w 2011 roku, kiedy to nasze koło "Mozaika" działające na Uniwersytecie Gdańskim zorganizowało pierwszą edycję "Solidarnych z Białorusią" w Trójmieście - opowiadają pomysłodawczynie przedsięwzięcia. - W Gdańsku jest bardzo dużo studentów z Białorusi, którzy postanowili zrobić coś dla swojego kraju, w którym, co tu dużo mówić, źle się dzieje. 

Czytaj także: Raport "Białoruś" <<<

Tegoroczna odsłona "Solidarnych z Białorusią" w Trójmieście odbędzie się pod hasłem "Białoruska Kultura Niezależna".

 - W ten sposób chcemy zwrócić uwagę, że Białoruś to nie tylko reżim i polityka, ale również kultura, która rozwija się niezwykle prężnie - deklarują Anna Kotowicz i Agnieszka Domańska. - Tam żyją tacy sami ludzie jak tutaj, mają takie same potrzeby i pragnienia. Tylko dużo trudniej jest im je realizować.

Akcja rozpocznie się 21 kwietnia i potrwa 3 dni - Datę wybrałyśmy nie bez powodu, bo na 25 marca przypada rocznica powstania Republiki Białoruskiej. Na Białorusi jest to święto zakazane przez reżim Aleksandra Łukaszenki. Dlatego obchodzimy je u nas.

Pierwszego dnia odbędzie się debata na temat białoruskiej kultury zaangażowanej, zostaną także wyświetlone: film o akcji artystycznej Pawła Althamera w Mińsku oraz najnowszy dokument o młodej muzyce rockowej na Białorusi "Język. Muzyka. Młodość".

22 marca będzie można obejrzeć wystawę prac Niki Sandros, białoruskiej malarki, blogerki i aktywistyki, a także posłuchać zespołu Folkroll, który tworzy swoja muzykę na podstawie autentycznych nagrań z białoruskiej wsi. To wspólny projekt gitarzysty i kompozytora Pawła Ryżkowa i wokalistki Nasty Niakrasawowej, znanej szerszej publiczności z udziału projekcie R.U.T.A.

Zobacz także: Koncert formacji R.U.T.A. w Czwórce! <<<

Ostatniego dnia na terenie Stoczni Gdańskiej zagra charyzmatyczny zespół Harotnica, łączący w sobie elementy ska, jazzu oraz klasyki, a także grupa :B:N: (Biaz nazwy), która gra alternatywnego rocka.

Impreza organizowana jest przez Studenckie Koło Naukowe Mozaika i Gdańskie Towarzystwo Promocji Kultury Akademickiej, we współpracy z Europejskim Centrum Solidarności, Nadbałtyckim Centrum Kultury, Krytyką Polityczną i Akademickim Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego Alternator. Więcej na ten temat dowiesz się słuchając i oglądając dołączone do artykułu nagrania z "Poranka OnLine".

mat. prasowe/kul

Zobacz więcej na temat: Białoruś Czwórka
Czytaj także

"Opowiadamy o ludziach, którymi wielka polityka nigdy się nie interesowała"

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2012 06:00
Nowy album R.U.T.A. uderza dokładnie w momencie, gdy członkinie Pussy Riot zostały skazane za swój występ w cerkwi i oskarżone o chuligaństwo na tle religijnym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Graffiti - piękne murale kontra ordynarne bazgroły

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 14:43
Dla jednych graffiti to sposób na wyrażanie siebie i symbol naszych czasów, zdaniem innych – takie bazgroły tylko paskudzą osiedlowe elewacje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zwycięzcy" Milacha biorą wszystko

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2013 10:40
100 kandydatów z całego świata i tylko 10 wybrańców, w tym Polak. Rafał Milach został laureatem Magnum Emergency Fund, prestiżowego wyróżnienia przyznawanego najzdolniejszym fotografikom.
rozwiń zwiń