"Sierpniowe dziewczęta '44": spójrz na Powstanie Warszawskie kobiecym okiem

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2013 12:30
Łączniczki, sanitariuszki, po prostu żołnierze, przede wszystkim młode dziewczyny. Wspomnienia 21 uczestniczek Powstania Warszawskiego w książce "Sierpniowe dziewczęta'44" zebrała Patrycja Bukalska.
Audio
  • Dziennikarka Patrycja Bukalska opowiada o swojej książce "Sierpniowe dziewczęta'44" (Poranek OnLine/Czwórka)
kadr z filmu Epidemia miłości, reż. Maciej Piwowarczuk
kadr z filmu "Epidemia miłości", reż. Maciej Piwowarczuk Foto: mat. prasowe

- W czasie Powstania życie nie zatrzymało się na dwa miesiące. Ono trwało i bez względu na okropieństwo wojny nie ograniczało się tylko do rzeczy strasznych - opowiada autorka książki. - Wspomnienia osób, które uczestniczyły w Powstaniu są bardzo różne. Wszystko zależy od tego co dana osoba w tamtym czasie robiła, gdzie była.

Bohaterki "Sierpniowych dziewcząt'44" czasem walczyły na pierwszej linii, czasem wykonywały szarą pracę na tyłach: gotowały, prały, opatrywały rannych. Bez nich Powstanie Warszawskie nie byłoby możliwe.

- Zwykle mówimy o Powstaniu w kategorii "tego dnia działo się to i to", tymczasem ja chciałam sięgnąć istoty tego wydarzenia - tłumaczy gość "Poranka OnLine" . - Zawsze fascynowało mnie to, co działo się w głowach uczestniczących w nim osób. I do dziś zadziwia mnie fakt, że te wrażliwe kobiety po tym wszystkim, co przeszły, nadal zachowały w sobie delikatność.

» zdjęcia z obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego

Nie ma dokładnych danych co do liczby kobiet, które wzięły udział w Powstaniu Warszawskim. Sanitariuszek i pielęgniarek było zapewne ponad 5 tys. Do tego łączniczki, sanitariuszki liniowe, dziewczyny z kwatermistrzostwa, oraz minerki z kobiecych patroli saperskich. Miały 17, 18 lat. Bardziej były dziewczętami niż kobietami.

- Spisane przeze mnie wspomnienia są emocjonalne, ale najbardziej zaskakujące dla mnie było to, że większość moich bohaterek nigdy się nie poznała, a o wielu sprawach mówiła w taki sam sposób, często nawet takimi samymi zdaniami - mówi Patrycja Bukalska. - Ta książka powstała w wyniku wielu długich spotkań. Każda rozmowa była ważna i każda była lekcją. Ale nie patriotyzmu i bohaterstwa, tylko życia.

Patrycja Bukalska jest dziennikarką „Tygodnika Powszechnego", publikowała także w „Więzi", „Newsweeku" i „National Geographic". Współpracuje z Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Archiwum Historii.

Zapraszamy do sewisu Polskiego Radia: Pamiętajmy o Powstaniu Warszawskim

kul

/


Czytaj także

Jak mówić dzieciom o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2013 12:00
Nie jest łatwo opowiadać dzieciom o naszej trudnej historii. Anna Sobowiec zwraca uwagę, że powinni robić to rodzice, jeśli nie wiedzą jak, mogą zacząć od książki Joanny Papuzińskiej "Mój tato szczęściarz".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Warszawskie z konfliktem w tle

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 07:00
Piotr Zychowicz to człowiek, który zachwiał świadomością historyczną Polaków. W myśl teorii, zawartych w jego powieści "Obłęd 44" swoje koncepcje, zamiast na realiach, kierownictwo naszego podziemia oparło na złudzeniach i pobożnych życzeniach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zwykli bohaterowie filmów Janusza Morgensterna

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 15:00
Janusz Morgenstern z tematyką Powstania Warszawskiego zmierzył się dwa razy – w filmie "Godzina 'W'" i w serialu "Kolumbowie”. W obu tych obrazach tematem jest życie, a Powstanie to tło dla ukazania problemów zwykłych ludzi, w tym niezywkłym czasie.
rozwiń zwiń