Praca w Rosji, albo na Ukrainie? "To dobry pomysł"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2013 12:33
Dla wielu młodych Polaków głównym kierunkiem poszukiwania zatrudnienia jest Zachód: Niemcy, Holandia, Wielka Brytania, czy Irlandia. Okazuje się jednak, że na polskich pracowników otwierają się także rynki wschodnie m.in. na Ukrainie, w Kazachstanie, Rosji, czy na Białorusi.
Audio
  • Praca na Wschodzie to dobry pomysł - materiał Eweliny Grygiel (Poranek OnLine/Czwórka)
Praca w Rosji, albo na Ukrainie? To dobry pomysł
Foto: Glow Images/East News

- Dziś, w warunkach ścisłej współpracy gospodarczej, coraz bardziej zaczyna się liczyć zdobycie wiarygodnego pracodawcy, a nie to, po której stronie granicy będę pracował - mówi Jacek Piechota, były minister gospodarki i prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Handlowo-Gospodarczej. - Solidnych pracodawców można szukać np. na Ukrainie, tam liczą się wiedza i doświadczenie, zdobyte w Polsce.

A okazuje się, że Wschód oferuje młodym ludziom wiele nie tylko ciekawych, ale także intratnych możliwości rozwoju kariery. - Na rynkach wschodnich mamy szansę zarabiać więcej niż w krajach Unii Europejskiej - mówi Andrzej Zbucki, były konsul handlowy RP w Kaliningradzie. - Z reguły warto znaleźć zatrudnienie w sektorze energetycznym, np. w Rosji, Kazachstanie czy Azerbejdżanie. Młodzi ludzie po studiach mają także szansę pracować na rosyjskich, kazachskich, czy turkmeńskich uczelniach. To również jest nobilitacja.

Wschodnie rynki pracy odkryli już m.in. Niemcy, Amerykanie, czy Japończycy. Dlatego konkurencja, dla tych, którzy chcą tam pojechać, jest naprawdę duża, zwłaszcza w branżach związanych z nowoczesnymi technologiami.

- Są to sektory bardzo wymagające, do pracy w nich trzeba się rzetelnie przygotować - mówi Kazimierz Zdunowski, dyrektor Polsko-Białoruskiej Izby Handlowej.

(kd)

Czytaj także

Kolorowe, smutne, wesołe? Jak powinno wyglądać zdjęcie w CV?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 16:10
- Zdjęciem, które załączamy do curriculum vitae powinniśmy "pozytywnie zwrócić uwagę przyszłego pracodawcy" - mówi Krzysztof Kozerski, fotograf.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłosz Brzeziński: warto znać się w wszystkim po trochu

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2013 10:39
Polacy, którzy pracują w branży usługowej, mają kompetencje porównywalne z pracownikami z innych krajów, ale ci zatrudnieni w przemyśle wypadają już znacznie słabiej. Rolnicy natomiast zupełnie źle - wynika z Badania Kompetencji Osób Dorosłych (PIAAC), które przeprowadzono w 24 krajach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie lubisz swojej pracy? Oto najbardziej znienawidzone zawody

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2013 08:00
Nie wszyscy lubią swoją pracę. Ale są tacy, którzy mają szczególnie dużo powodów, by zajęcia, którym się trudnią, szczególnie nienawidzić. To m.in. konsultanci telefoniczni, doradcy finansowi i sprzedawcy w sklepach, czyli ludzie, którzy codziennie narażeni są na kontakt z opryskliwymi i bardzo asertywnymi klientami.
rozwiń zwiń