Robotnicy i sprzątaczki poszukiwani

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2013 16:31
Jak wynika z badań CBOS najbardziej cenimy pracę strażaków, profesorów uczelni wyższych, a także… robotników. To zmiana, bo w ostatnich latach zawód ten zamykał stawkę.
Audio
  • Pracownicy fizyczni coraz bardziej poszukiwani na rynku pracy - materiał Katarzyny Węsierskiej (Czwórka/Poranek OnLine)
Robotnicy są coraz częściej poszukiwani przez pracodawców i coraz więcej zarabiają
Robotnicy są coraz częściej poszukiwani przez pracodawców i coraz więcej zarabiająFoto: Glow Images/East News

Polacy coraz bardziej cenią pracę robotnika czy sprzątaczki. - Wyraźnie widać mentalną zmianę wśród Polaków: wykwalifikowana, profesjonalna siła robocza wzbudza w nas szacunek - mówią eksperci.

Młodzież także bardziej przychylnym okiem patrzy na uczelnie kształcące zawodowo. - Po technikum łatwiej znaleźć pracę - mówi jeden z słuchaczy. - Od razu mamy zarówno maturę, jak i konkretny zawód - wtóruje mu słuchaczka.

Zdaniem Jacka Falkowskiego z Departamentu Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Ministerstwa Edukacji Narodowej kształcenie zawodowe pozawala nie tylko bezpośrednio po ukończeniu szkoły wejść w dorosłe życie. - Jednocześnie nie zamyka drogi edukacyjnej - mówi ekspert. - Można też pracując, uzupełnić wiedzę i kwalifikacje.

Czytaj także: Chcesz mieć pieniądze? Zamiast "ogólniaka" wybierz "zawodówkę" <<<

Podobnie jest w branży sprzątającej, która bardzo szybko się rozwija.

(kd)

Czytaj także

Najbardziej niewdzięczna praca na świecie

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2013 12:21
Jak to jest być konsultantem telefonicznym albo sprzedawcą w sklepie - dowiemy się już w czwartkowe popołudnie w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pieniądze rządzą światem? "Nie da się bez nich żyć, ale warto próbować"

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2013 08:00
- Nie da się żyć bez pieniędzy - mówi stanowczo Olga, która jakiś czas temu porzuciła stałą pracę na rzecz życia "na własną rękę". - Ale można starać się ograniczyć używanie tego środka płatniczego do minimum. I radzić sobie bez etatu, czy ubezpieczenia zdrowotnego. To kwestia podejścia do życia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Luksus po Polsku - 800 tysięcy bogaczy

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2013 11:49
- Szacujemy, że w tym roku na towary luksusowe wydamy około 11 miliardów złotych - mówi Tomasz Wiśniewski z KPMG. - Niemal 50% z tej kwoty zostanie wydane na luksusowe samochody - dodaje.
rozwiń zwiń