Szybko nie znaczy niebezpiecznie?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2014 10:00
W Danii na niektórych drogach w ramach eksperymentu podniesiono limity prędkości. Co ciekawe, liczba wypadków na tych odcinkach spadła. Jak te wyniki interpretują fachowcy?
Audio
  • Szybko nie znaczy niebezpiecznie? - materiał Kamila Piechowskiego (Czwórka/PoranekOnLine)
  • Najszybsze samochody świata - materiał Kamila Piechowskiego (Poranek OnLine/Czwróka)
  • Czy w samochodach powinny być ograniczniki prędkości? - sonda (Poranek OnLine/Czwórka)
Szybko nie znaczy niebezpiecznie?
Foto: sxc.hu

Duński eksperyment na drogach stał się już głośny w całej Europie, chociaż zakończy się dopiero w 2015 r. Stoi on bowiem w mocnej sprzeczności z powszechnym poglądem, że to prędkość na drodze jest przyczyną śmierci.

Duński zarząd dróg – Vejdirektoratet – w 2011 r. zdecydował się podnieść limit prędkości na niektórych drogach z 80 km/h do 90 km/h. Jak doniosła prasa, wstępne wyniki są zadziwiające – spadła liczba wypadków na tych odcinkach. Duńczycy tłumaczą to tym, że ruch stał się bardziej jednorodny, więc mniej osób musi wyprzedzać, przez co zmalało ryzyko.

PRZECZYTAJ TEŻ: Na polskich drogach będzie bezpiecznie za… 50 lat

Dariusz Piorunkiewicz ze stowarzyszenia Kierowca.pl zwraca uwagę, że poza podniesieniem limitów Duńczycy podjęli dodatkowe działania podnoszące bezpieczeństwo użytkowników dróg.

- Ten limit prędkości został podniesiony na drogach, które wstępnie do tego zostały przygotowane, poddane remontowi, doposażone w urządzenie wspomagające bezpieczeństwo. Na spadek liczby wypadków wpłynęła więc synteza tych dwóch elementów - podkreślał w "Poranku OnLine".

Co ciekawe, w Polsce w ostatnim czasie również podniesiono limity prędkości. Na drogach ekspresowych do 120 km/h, a na autostradach do 140km/h. Liczba wypadków, podobnie jak w przypadku duńskiego eksperymentu, spadła. - Tu też należy uwzględnić, że przez ostatnie lata w Polsce zwiększyła się długość dróg oferujących lepszy standard przemieszczania. Drogi ekspresowe wyposażane są w bezkolizyjne skrzyżowania, kładki dla pieszych. W takich miejscach możnaby było podnieść limity prędkości...

Więcej na ten temat - w nagraniu audycji.

bch / ac

Czytaj także

Krzysztof Hołowczyc: zapinaj pasy!

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2013 07:50
W Polsce jest obowiązek zapinania pasów podczas jazdy. Jedni się stosują, inni starają się omijać ten nakaz. - Żaden kierowca rajdowy nie odważyłby się wziąć udziału w wyścigu, gdyby jego pojazd nie był wyposażony w pasy - mówi Krzysztof Hołowczyc, rajdowiec.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kamery samochodowe - moda z Rosji podbija Polskę

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2013 11:30
Najtańsze kosztują niecałe 100 złotych, ale to nie niska cena decyduje o ich popularności. W razie wypadku na drodze nagranie z takiego urządzenia jest dowodem, który pozwoli na szybkie i pewne określenie winnego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bądź bezpieczny na drodze: wszystko o światłach samochodowych

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 02:56
Światła są w czasie jazdy samochodem jednym z najistotniejszych elementów, które wpływają na bezpieczeństwo na drogach. Jak się okazuje, w większości przypadków światła do jazdy dziennej są źle ustawione.
rozwiń zwiń