Magdalena Skajewska, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli doskonale orientuje się w unijnej rzeczywistości. To właśnie ona, codziennie do 23 maja, odpowie w "Poranku OnLine" na pytania nurtujące nas przed wyborami do Europarlamentu. A pytań, okazuje się mamy wiele:
- Ilu posłów zasiądzie w nowym Parlamencie Europejskim, dlaczego ta liczba się zmienia?
W starym parlamencie posłów było 766, od momentu przystąpienia do UE Chorwacji, w lipcu 2013. Ustalono jednak, że po tych wyborach w 2014 roku zostanie wybranych tylko 751 posłów. Liczba Polaków jednak nie zmieni się. Polska nadal będzie miała 51 posłów. Jest to mniej niż Niemcy, Włochy czy Wielka Brytania, ale więcej niż Portugalia, Rumunia czy Szwecja.
- Czy posłowie w PE łączą się w ruchy polityczne?
W starym parlamencie takich grup politycznych było 7. Największe z nich to: Europejska Partia Ludowa i Socjaliści i Demokraci. Inne ruchy to Liberałowie, Zieloni, Konserwatyści i Reformatorzy, Lewica Europejska oraz Europa Wolności i Demokracji - najbardziej eurosceptyczna.
- Czym zajmują się Komisje?
W Parlamencie Europejskim jest 20 Komisji, które obradują w Brukseli, raz lub dwa razy w miesiącu. To właśnie w Komisjach odbywają się kluczowe negocjacje dotyczące konkretnych projektów legislacyjnych i sprawozdań.
We wtorek Magdalena Skajewska przybliżyła sprawę budżetu Unii na lata 2014-2020. W tym czasie to Polska jest jednym z największych beneficjentów tego budżetu. Niełatwy czas czeka nas za to jeśli mowa o dyrektywie tytoniowej - jaki wpływ będzie ona miała na Polskę - posłuchaj.
Obok Europarlamentu w Unii Europejskiej działa Europejska Inicjatywa Obywatelska - nazywana klucz do unijnej demokracji - o szczegółach opowiada korespondentka z Brukseli.
Wielka Brytania i Holandia już dziś (22 maja) wybierają swoich przedstawicieli do Europarlamentu. Z czego wynika to, że jedni wyborcy głosują już dziś, a inni dopiero jutro czy w niedzielę, dlaczego w niektórych krajach wybory są obowiązkowe, a w innych nie ma tzw. progu wyborczego - wyjaśnia Magdalena Skajewska.
Czy ma co dzień zajmuje się Parlament Europejski, o czym dyskutuje, czym są sesje plenarne i po co one są - prosto z Brukseli wyjaśnia Magda Skajewska.
Zapraszamy również do wysłuchania materiału Błażeja Prośniewskiego z audycji "W cztery oczy", który odpowiada na pytanie o prawa pasażerów i turystów w Unii Europejskiej, które były tematem obrad Parlamentu Europejskiego. Kolejny "Flash" przyniósł szczegółowe informacje dotyczące roamingu w krajach UE, który zniknie do grudnia 2015 roku, decyzją Europarlamentu. Błażej Prośniewski wyjaśnił też kto ustala budżet europejski i dlaczego aż na 7 lat. Sprawdził też na czym polega unijna ochrona danych osobowych i czym są gwarancje dla młodzieży. Na codzienny "Flash" dotyczący tematów unijnych zapraszamy w audycji "W cztery oczy" aż do 23 maja.
Sprawdź też jak ułatwić sobie wybór kandydata, który ma poglądy najbardziej zbliżone do naszych - radzą goście "Europejskiego Lunchu".
(pj/kul)