Okładka książki
- W tamtych czasach moda dotyczyła głównie ludzi młodych. To oni tworzyli styl i mieli swoich naśladowców. Być może wynika to z tego, że młodzież jest najbardziej odważna, lubi eksperymentować - wyjaśnia Anna Pelka. - Postanowiłam zestawić dwa kraje, które łączył ten sam system polityczny. Młodzież w Polsce Ludowej i w NRD nie była zainteresowana tym, co państwo starało się zaproponować. Dlatego poszukiwała rozwiązań na własną ręke i niejednokrotnie stawiała na niezwykle nowatorskie z punktu widzenia mody rozwiązania.
Anna Pelka z wykształcenia jest historykiem sztuki. Urodziła się w Gorzowie, obecnie mieszka w Monachium i tam też wykłada na Uniwersytecie Ludwika Maksymiliana. - Moda fascynuje mnie od dawna. Na poważnie zaczęłam ją analizować w drugiej połowie lat 90., a potem okazało się, że to, co mnie najbardziej interesuje w tym zjawisku. to kontekst społeczno-artystyczno-polityczny - wyjaśnia rozmówczyni Kasi Dydo i Kuby Kukli. - Uliczna moda dużo bardziej niż haute couture mówi o czasach, w których żyjemy. Dlatego to właśnie na niej się koncentruję i ją opisuję.
Więcej o tym jak zimna wojna i ideologiczna walka Zachodu i Wschodu wpłynęła na sposób ubierania się ludzi w PRL i NRD, dowiesz się słuchając rozmowy z audycji.
(kul / ac)