Od Wirtotechnologii do Florystyki (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2011 15:20
Uczelnie prześcigają się w otwieraniu nowych kierunków. Efekt jest taki, że na AGH w Krakowie możemy studiować wirtotechnologię, na Politechnice Warszawskiej – ochronę odgromową, a na SGGW w Bydgoszczy – życie wśród kwiatów.
Audio
  • Rozmowa o najbardziej nietypowych kierunkach astudiów w Polsce i nie tylko


Co roku uczelnie starają się zaciekawić przyszłych studentów swoją ofertą edukacyjną. Przypomina to trochę wyścig zbrojeń, ale powoduje też, że nowopowstałe kierunki studiów bywają coraz bardziej intrygujące. Od października na Uniwersytecie Warszawskim w ofercie znajdzie się m. in. archeologia podwodna. Czego będą się uczyć studenci na tym kierunku?

– Będzie to m. in. metodyka badań podwodnych, czyli konkretne sposoby postępowania w badaniach archeologicznych pod wodą, oraz szkutnictwo, czyli zajęcia nastawione na tajniki konstrukcji jednostek pływających z różnych epok: od najstarszych łodzi jednopiennych aż po wielkie galeony. I oczywiście praktyka podwodna
– opowiada kierownik studiów, Radosław Karasiewicz-Szczypiorski z Instytutu Archeologii na UW.

Jednak najbardziej zagadkowy kierunek, jaki do tej pory wymyślono to… wirtotechnologia. Niewiele o nim wie nawet sam "wujek Google". Tymczasem tajemnice tej nauki będzie można zgłębiać na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

– Wirtotechnologia to jest zaawansowane, nowoczesne modelowanie komputerowe w odlewnictwie – mówi Bartosz Dembiński z AGH. – Nasza uczelnia to jedyna placówka w Europie, która ma taki wydział, więc zapotrzebowanie na specjalistów tej branży na rynku pracy jest relatywnie ogromne.

Najbardziej nietypowe nazwy studiów dotyczą głównie kierunków ścisłych. Na Politechnice Warszawskiej znajdziemy m. in. Ochronę odgromową i przepięciową w Instytucie Wielkich Mocy i Wysokich Napięć. Ale wśród kierunków studiów przeznaczonych dla humanistów również znaleźć można prawdziwe perełki. W tym roku na Uniwersytecie Jagiellońskim zostanie stworzonych kilka nowych kierunków. Pojawi się tam m. in. Wiedza o Holokauście i Totalitaryzmie na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych.

Można też wybrać się do Gdańska na Neurobiopsychologię, kierunek zdecydowanie interdyscyplinarny. A "ofertę dla duszy" przygotowała Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu. Na kierunku Audiosfera Człowieka specjalizować się można w dziedzinie "Muzyka w hipermarketach". Z kolei w bydgoskiej Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego podjąć można studia podyplomowe na kierunku Życie wśród kwiatów albo na Florystyce.

Więcej na temat ciekawych i nietypowych kierunków studiów na uczelniach nie tylko krajowych dowiesz się słuchając "Poranka" w Czwórce. Kliknij ikonkę dźwięku w ramce po prawej stronie artykułu.

(kd)

Czytaj także

Uniwersytet Warszawski najlepszy w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2011 17:30
W dwunastym już rankingu przygotowanym przez miesięcznik edukacyjny "Perspektywy" i dziennik "Rzeczpospolita" oceniono 265 polskich uczelni publicznych i niepublicznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowy system antyplagiatowy utrudnia życie studentom

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2011 09:20
Ministerstwo Nauki kupiło nowy system antyplagiatowy, by zmusić studentów, do samodzielnego pisania prac dyplomowych, zamiast kopiować je z sieci. Żacy już zastanawiają się, jak go przechytrzyć...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na tropie absolwenta. Uczelnie sprawdzą jak sobie radzą ich studenci

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2011 07:24
Szkoły wyższe będą mogły śledzić miejsca pracy i zarobki byłych studentów między innymi dzięki danym, które dostaną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - czytamy w "Rzeczpospolitej".
rozwiń zwiń