Marek Wałkuski o nadchodzących wyborach mówił przy okazji prezentacji swej książki "Wałkowanie Ameryki", w której zawarł obserwacje tego kraju zebrane podczas 10-letniego pobytu.
- Nie chciałem napisać książki z samymi ciekawostkami. Nie chciałem napisać książki typu "pojechał do Ameryki i opisał to co zobaczył" - mówi w radiowej Jedynce korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie. Wyznaje, ze starał się pokazać te zwykłą, bardziej prawdziwą - jego zdaniem - Amerykę.
Pisze m.in. o utworach country. Ten gatunek muzyki wyraża wartości amerykańskiej prowincji, czyli przywiązanie do Boga i broni. - Ta Ameryka wciąż jest mocna. Ona poparła George'a Busha przy pierwszej wojnie w Iraku, ona głosuje na Republikanów - zauważa dziennikarz w "Sygnałach dnia". Zwraca uwagę, że ktoś kto przyjeżdża do USA zazwyczaj trafia do Nowego Jorku albo na zachodnie wybrzeże. Rzadko trafia na prowincję, a ona ma duży wpływ na amerykańska politykę i wewnętrzną, i zagraniczną. Muzyce country i amerykańskim wartościom autor poświęcił cały rozdział.
O swej książce Marek Wałkuski opowiadał też w "Czterech porach roku". Pisanie zajęło mu rok. - Chciałem, żeby czytelnik trochę lepiej poznał Amerykę, poznał trochę historii - mówi dziennikarz.
Marek Wałkuski w studiu radiowej Jedynki
W książce obala parę stereotypów. Chocby ten o głupocie przeciętnego Amerykanina. - Amerykanie często są uważani za ignorantów, mniej inteligentnych od nas, bo nie wiedzą np. gdzie leży Afganistan. Badania jednak wykazały, że średni poziom inteligencji Amerykanina jest taki sam jak średni poziom inteligencji Europejczyka - wyjaśnia Marek Wałkuski. Tłumaczy, że nie dla wszystkich Amerykanów zdobywanie książkowej wiedzy jest wartością. Dlatego nie uczą się tego. A w Europie książkowa wiedza jest bardzo ceniona.
Korespondent przyznaje, że i Ameryka, i Amerykanie mają sporo wad. Jedną z nich jest poczucie wyższości. Ale od najmłodszych lat od polityków, nauczycieli, rodziców Amerykanie słyszą, że żyją w najlepszym kraju na świecie. - Ponieważ nie wszyscy mają możliwość weryfikacji tych tez, bo nie podróżują za granicę, gdyż wszystko mają u siebie w kraju, więc tak powstaje społeczeństwo przekonane o swojej wyższości - wyjaśnia.
Karolina Rożej
Posłuchaj nagrania całej rozmowy "Czterech porach roku", w której Marek Wałkuski tłumaczy dlaczego porównanie Stanów Zjednoczonych do wybranych krajów Europy jest błędem i dlaczego można w Ameryce czuć się tak doskonale.