Światło jest najszybsze - czyżby?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 11:45
Prędkość światła w przybliżeniu wynosi 300 tysięcy kilometrów na sekundę, a świetlne cząsteczki uznaje się za najszybsze spośród istniejących.
Audio
  • Czy istnieją cząsteczki szybsze od światła? (Czwórka/W cztery oczy)
Światło jest najszybsze - czyżby?
Foto: Wikipedia/CC/BOY

Profesor Aleksy Bartnik z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej twierdzi, że być może o istnieniu innych, szybszych niż światło cząstek w ogóle nie wiemy. "Czy istnieją cząsteczki szybsze od światła?" od lat pozostaje pytaniem otwartym.

- Jedno wiemy na pewno: informacji nie możemy przekazać szybciej niż prędkość światła - mówi profesor. - Natomiast z punktu widzenia teoretycznego, mogłyby istnieć cząstki, które poruszają się szybciej niż cząstki światła. Dla nas wydawałoby się, że podróżują one w tył w czasie, ale to jest teoretycznie dopuszczalne. Takich cząstek nie odkryliśmy dotychczas, ale nie możemy wykluczyć, że ich nie ma. 
Profesor Aleksy Bartnik przypomina, że nauka wciąż nas zaskakuje. Cząstka normalna im jest szybsza tym ma większą energię, czyli większą masę  - zgodnie z teorią Einsteina. Jednak istnieją też tachiony, które zachowują się odwrotnie - im są wolniejsze, tym mają większą masę.

Więcej o zawiłościach szybkości, masy i energii dowiesz się słuchając załączonego materiału z audycji "W cztery oczy".

(pj,tj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka NAUKA technologie
Czytaj także

Polscy wynalazcy ulepszają nasze życie

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 19:50
Nasi naukowcy mają głowę do innowacyjnych rozwiązań. Najciekawsze z nich prezentujemy Wam razem z "Dziennikiem Gazetą Prawną".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pasja na (złoty) medal

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2014 18:00
Studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej skonstruowali najlepszy na świecie tzw. łazik marsjański. Ich pasja zaowocowała międzynarodowym uznaniem i kolejnymi nagrodami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paradoks bliźniąt - na Ziemi i w kosmosie czas mija inaczej

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2014 15:45
Okazuje się, że wcale nie chodzi o to, że jedna osoba wchodzi do jednej kabiny w toalecie, a druga, identycznie wyglądająca, wychodzi właśnie z drugiej. To nie portal czasoprzestrzenny, jednakże i tak o czasie mowa. Uwaga! Będzie mądrze.
rozwiń zwiń